parley - en to ro translation catalogue (623 entries)

note: i18n: file: src/export/exportdialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
ro: Exportare

en: HTML document
ro: Document HTML

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Export As
ro: Exportare

en: Lessons
ro: Lecții

en: Right click to add, delete, or rename lessons. 
    With the checkboxes you can select which lessons you want to practice. 
    Only checked lessons [x] will be asked in the tests!
ro: Click dreapta pentru a adăuga, a șterge sau a redenumi lecții. 
    Cu ajutorul căsuțelor poți alege lecțiile pe care vrei să le exersezi. 
    Doar lecțiile bifate [x] vor fi întrebate în teste!

en: Word Types
ro: Tipuri de cuvinte

en: Conjugation
ro: Conjugare

en: Comparison forms
ro: Grade de comparație

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:168 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: file: src/statistics/statisticsmainwindow.ui:115 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multipleChoice)
en: Multiple Choice
ro: Selecție multiplă

note: i18n: file: src/editor/synonymwidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:142 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
ro: Sinonime

en: Antonyms
ro: Antonime

en: Phonetic Symbols
ro: Simboluri fonetice

en: Image
ro: Imagine

en: Summary
ro: Sumar

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:113 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
ro: Sunet

en: Practice
ro: Exersare

en: Enter search terms here
ro: Introdu termenii de căutare aici

en: S&earch:
ro: &Căutare:

en: Could not determine word type of adjectives
ro: Nu s-a putut determina tipul de cuvînt al adjectivelor

en: Could not determine word type of adverbs
ro: Nu s-a putut determina tipul de cuvînt al adverbelor

en: Enter LaTeX code here.
ro: Introduceți codul LaTeX aici

en: "%1" is a noun
ro: ”%1” este un substantiv

en: Could not determine word type of nouns
ro: Nu s-a putut determina tipul de cuvînt al substantivelor

en: Select Synonyms
ro: Alegeți sinonime

en: %1 and %2 are not Synonyms
ro: %1 și %2 nu sunt sinonime

en: %1 and %2 are Synonyms
ro: %1 și %2 sunt sinonime

en: %1 and %2 are not Antonyms
ro: %1 și %2 nu sunt antonime

en: %1 and %2 are Antonyms
ro: %1 și %2 sunt antonime

en: %1 and %2 are not False Friends
ro: %1 și %2 nu sunt False Friends

en: %1 and %2 are False Friends
ro: %1 și %2 sunt False Friends

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
ro: Sinonime pentru %1:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
ro: Antonime pentru %1:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
ro: False Friends pentru %1:

en: "%1" is a verb
ro: ”%1” este un verb

en: Could not determine word type of verbs
ro: Nu s-a putut determina tipul de cuvînt al verbelor

en: Grades from %1 to %2
ro: Note de la %1 la %2

en: A script could not be activated and has been disabled. | %1 scripts could not be activated and have been disabled.
ro[0]: Un script nu a putut fi activat și a fost dezactivat.
ro[1]: %1 scripturi nu a putut fi activate și au fost dezactivate.
ro[2]: %1 de scripturi nu a putut fi activate și au fost dezactivate.

en: This probably means that there are errors in the script or that the required packages are not installed.
ro: Aceasta probabil înseamnă că au fost erori în script și că pachetele necesare nu sunt instalate.

en: Script Activation
ro: Activare script

en: The script file does not exist.
ro: Fișerul script nu există.

en: Error in file %1 at line %2:
ro: Eroare în fișierul %1 la linia %2:

[ctx: debug information in error message]
en: Backtrace:
ro: Stiva de apelur

en: Script Dialog
ro: Dialogul scriptului

en: Open this vocabulary collection in the editor
ro: Deschide această colecție de vocabulare în editor

note: i18n: file: src/welcomescreen/welcomescreen.ui:64 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Last Opened Collections
ro: Colecțiile deschise ultima dată

en: Edit Languages
ro: Modificare limbile

en: Add language
ro: Adăugare limbă

en: Remove language
ro: Eliminare limbă

en: New Language
ro: Limbă nouă

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
ro: Proprietăți ale %1

en: Really delete language: %1?
ro: Sigur vreți să ștergeți limba: %1?

en: Remove Language
ro: Eliminare limbă

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
ro: >= 2 SPAȚII

en: Theme
ro: Temă

en: General Settings
ro: Opțiuni generale

en: View
ro: Vizualizare

en: View Settings
ro: Opțiuni vizualizare

en: Tense Name
ro: Numele timpului

en: Enter name of tense:
ro: Introduceți numele timpului:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
ro: Timpul definit de utilizator nu a putut fi șters 
    pentru că încă este folosit.

en: Deleting Tense Description
ro: Se șterge descrierea sensului

note: i18n: file: src/editor/summarywordwidget.ui:32 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
ro: Lecție

en: Number of entries in this lesson.
ro: Numărul intrărilor din această lecție.

en: None
ro: Niciuna

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
ro: Colecția: %1

en: You can drag and drop words onto their word type.
ro: Puteți să trageți și să plasați cuvintele pe tipul lor de cuvînt.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
ro: Activează vizualizarea sinonimelor ca să poți modifica sinonimele.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
ro: Activează vizualizarea antonimelor ca să poți modifica antonimele.

note: i18n: file: src/editor/summarywordwidget.ui:55 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation
ro: Pronunțare

en: Word Type
ro: Tip de cuvînt

note: i18n: file: src/editor/synonymwidget.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
ro: Sinonim

en: Antonym
ro: Antonim

note: i18n: file: src/editor/summarywordwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example
ro: Exemplu

note: i18n: file: src/editor/summarywordwidget.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment
ro: Comentariu

note: i18n: file: src/editor/summarywordwidget.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase
ro: Parafrazare

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
ro: Folosiți Editare -> Limbi ca să pregătiți documentul dumneavoastră.

en: No Languages Defined
ro: Nu este definită nicio limbă

en: Select a lesson before adding vocabulary.
ro: Alegeți o lecție înainte de a adăuga vocabularul.

en: No Lesson Selected
ro: Nu este selectată nicio lecție

en: New Lesson
ro: Lecție nouă

en: Add a new lesson to your document
ro: Adăugați o lecție nouă documentului dumneavoastră

en: Rename Lesson
ro: Redenumiți lecția

en: Delete Lesson
ro: Ștergeți lecția

en: Delete the selected lesson.
ro: Ștergeți lecția selectată

en: Split Lesson into Smaller Lessons
ro: Împărțiți lecția în lecții mai mici

en: Make multiple smaller lessons out of one big lesson.
ro: Faceți mai multe lecții mici dintr-o lecție mare.

en: The root lesson cannot be deleted.
ro: Lecția de bază nu poate fi ștearsă.

en: There is %1 word left in this lesson. Do you want to delete it? | There are %1 words left in this lesson. Do you want to delete them?
ro[0]: Mai este %1 cuvînt în această lecție. Vreți să îl ștergeți?
ro[1]: Mai sunt %1 cuvinte în această lecție. Vreți să le ștergeți?
ro[2]: Mai sunt %1 de cuvinte în această lecție. Vreți să le ștergeți?

en: Entries per Lesson
ro: Intrări pe lecție

en: The lesson will be split into smaller lessons. How many entries in each lesson do you want?
ro: Lecția aceasta va fi împărțită în lecții mai mici. Câte intrări doriți să conțină fiecare lecție?

en: &Add New Entry
ro: &Adăugați intrări noi

en: Append a new row to the vocabulary
ro: Adăugați un rând nou vocabularului

en: &Delete Entry
ro: &Ștergeți intrarea

en: Delete the selected rows
ro: Ștergeți rândurile selectate

en: Copy
ro: Copiază

en: Cut
ro: Taie

en: Paste
ro: Lipește

en: Select all rows
ro: Selectează toate rândurile

en: Deselect all rows
ro: Deselectează toate rândurile

en: Vocabulary Columns...
ro: Coloanele vocabularului...

en: Toggle display of individual vocabulary columns
ro: Comutează afișarea coloanelor de vocabular individuale

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți intrarea selectată?
ro[1]: Sigur vreți să ștergeți cele %1 intrări selectate?
ro[2]: Sigur vreți să ștergeți cele %1 de intrări selectate?

en: Delete
ro: Ștergeți

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
ro: Nu este disponibil niciun corector ortografic

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
ro: Sau limba nu a fost setată corect sau nu este instalat niciun corector ortografic pentru această localizare: %1.

en: New
ro: Nou

en: Add a new word type to your document
ro: Adăugați un nou tip de cuvinte documentului dumneavoastră

en: Rename
ro: Redenumiți

en: Rename the selected word type
ro: Redenumiți tipul de cuvinte selectat

en: Delete Word Type
ro: Ștergeți tipul de cuvinte

en: Delete the selected word type.
ro: Ștergeți tipul de cuvinte selectat.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
ro: Gramatică

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
ro: Ca să știe Parley întelesul gramatical al tipului de cuvînt.

en: Noun
ro: Substantiv

en: This word type folder contains nouns.
ro: Acesta dosar de tipuri de cuvinte conține substantive.

en: Masculine Noun
ro: Substantiv de gen masculin

en: This word type folder contains masculine nouns.
ro: Acest dosar de tipuri de cuvinte conține substantive de gen masculin.

en: Feminine Noun
ro: Substantiv de gen feminin

en: This word type folder contains feminine nouns.
ro: Acest dosar de tipuri de cuvinte conține substantive de gen feminin.

en: Neuter Noun
ro: Substantiv de gen neutru

en: This word type folder contains neuter nouns.
ro: Acest dosar de tipuri de cuvinte conține substantive de gen neutru.

note: i18n: file: src/editor/comparisonwidget.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
ro: Adjectiv

en: This word type folder contains adjectives.
ro: Acest dosar de tipuri de cuvinte conține adjective.

en: This word type folder contains adverbs.
ro: Acest dosar de tipuri de cuvinte conține adverbe.

en: This word type folder contains verbs.
ro: Acesta dosar de tipuri de cuvinte conține verbe.

en: No Special Type
ro: Fără tip special

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
ro: Acest dosar de tipuri de cuvinte nu conține tipuri de cuvinte fără semnificație specială.

en: The root word type cannot be deleted.
ro: Tipul de cuvinte de bază nu poate fi șters.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
ro[0]: Mai este un cuvînt de acest tip de cuvinte. El își va pierde tipul. Continuați?
ro[1]: Mai sunt %1 cuvinte de acest tip de cuvinte. Ele își vor pierde tipul de cuvinte. Continuați?
ro[2]: Mai sunt %1 de cuvinte de acest tip de cuvinte. Ele își vor pierde tipul de cuvinte. Continuați?

en: Vocabulary Columns
ro: Coloane de vocabular

en: Enable/Disable the columns for each language
ro: Activează/dezactiează coloanele pentru fiecare limbă

en: Do not Care
ro: Nu contează

en: 1 Hour
ro: 1 oră

en: 2 Hours
ro: 2 ore

en: 4 Hours
ro: 4 ore

en: 8 Hours
ro: 8 ore

en: 12 Hours
ro: 12 ore

en: 18 Hours
ro: 18 ore

en: 1 Day
ro: 1 zi

en: 2 Days
ro: 2 zile

en: 3 Days
ro: 3 zile

en: 4 Days
ro: 4 zile

en: 5 Days
ro: 5 zile

en: 6 Days
ro: 6 zile

en: 1 Week
ro: 1 săptămână

en: 2 Weeks
ro: 2 săptămâni

en: 3 Weeks
ro: 3 săptămâni

en: 4 Weeks
ro: 4 săptămâni

en: 1 Month
ro: 1 lună

en: 2 Months
ro: 2 luni

en: 3 Months
ro: 3 luni

en: 4 Months
ro: 4 luni

en: 5 Months
ro: 5 luni

en: 6 Months
ro: 6 luni

en: 10 Months
ro: 10 luni

en: 12 Months
ro: 12 luni

en: Illogical blocking times.
ro: Timpuri de blocare ilogice.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
ro: Timpul pentru nivelul %1 ar trebui să fie mai mic decât timpul pentru nivelul %2.

en: 
    Illogical expiration times.
ro: 
    Timpuri de expirare ilogice.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
ro: 
    Timpii de blocare și timpii de expirare.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
ro: Timpul de blocare la nivelul %1 ar trebui să fie mai mic decât timpul de expirare.

en: Illogical Values
ro: Valori ilogice

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
ro: Configurați exersarea

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
ro: Blocare

en: Blocking Settings
ro: Setări de blocare

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
ro: Limite

en: Threshold Settings
ro: Setări de limite

[ctx: @title:group Configure advanced settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Advanced
ro: Avansat

[ctx: Configure advanced settings for practicing vocabulary.]
en: Advanced Practice Settings
ro: Setări avansate de exersare

en: Vocabulary Trainer
ro: Instructor de vocabular

en: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	The KDE team
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn
ro: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	Echipa KDE
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn

en: Helps you train your vocabulary
ro: Vă ajută la îmbunătățirea vocabularului dumneavoastră

en: Developer and maintainer
ro: Dezvoltator și responsabil

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Practice Dialogs
ro: Dialoguri de exersare

en: Scripting
ro: Scriptare

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
ro: Reparații fără număr, fost responsabil, portarea la KDE4

en: Original Author
ro: Autor original

en: Artwork and Oxygen Icons
ro: Aspect și pictograme Oxygen

en: Port to KConfig XT
ro: Portarea la KConfig XT

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
ro: Rescrierea librăriei kvtml pentru KDE4

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
ro: Raportări de defecțiuni și testări în timpul portării spre KDE4

en: Conceived the name Parley
ro: A conceput numele de  Parley

en: Start practice instead of editor
ro: Începe exersarea în locul editorului

en: Document file to open
ro: Fișierul document care să fie deschis

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
ro: Vocabularul a fost modificat.
    
    Îl salvați înainte de închidere?

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
ro: Proprietăți pentru %1

en: Open in practice &mode
ro: Deschide în &modul de exersare

en: Open Vocabulary Collection
ro: Deschidere colecția de vocabulare

en: Open Downloaded Vocabulary Collection
ro: Deschide colecția de vocabulare descărcate

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
ro: Scrierea fișierului ”%1” a rezultat într-o eroare: %2

en: Save File
ro: Salvează fișierul

en: Save Vocabulary As
ro: Salvează vocabularul ca

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
ro: <qt>Fișierul<p><b>%1</b></p>există deja. Vreți să îl suprascrieți?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
ro: Se salvează %1

en: Masculine
ro: Masculin

en: Feminine
ro: Feminin

en: Neuter
ro: Neutru

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:221 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
ro: Domeniu public

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:167 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:237 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox)
en: Languages
ro: Limbi

en: A Second Language
ro: A doua limbă

en: Lesson 1
ro: Lecția 1

en: Remove &Grades
ro: Eliminați &Notele

en: Remove all grades from this lesson
ro: Eliminați toate notele de la această lecție

[ctx: caption for an overview of the grades for a document]
en: Statistics for "%1"
ro: &Statistici pentru ”%1”

[ctx: pair of two languages that the user chooses to practice]
en: %1 to %2
ro: %1 la %2

[ctx: Grade in language, table header]
en: Grade (%1)
ro: Nota (%1)

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:683 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
ro: Timpuri

en: one word | %1 words
ro[0]: un cuvînt
ro[1]: %1 cuvinte
ro[2]: %1 de cuvinte

en: one minute | %1 minutes
ro[0]: un minut
ro[1]: %1 minute
ro[2]: %1 de minute

en: one second | %1 seconds
ro[0]: o secundă
ro[1]: %1 secunde
ro[2]: %1 de secunde

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
ro: Ați exersat %1 în %2 și %3

en: Practice Again
ro: Exersează din nou

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
ro: Documentul de vocabular nu conține nicio intrare care să poată fi folosită pentru modul de exersare ales.

en: Start Practice
ro: Începe exersarea

en: Enter all conjugation forms.
ro: Introduceți toate formele de conjugare

en: Your answer was wrong.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost greșit.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost un sinonim. Introduceți un alt cuvînt cu aceași traducere.

en: Your answer was an already entered synonym.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost un sinonim deja introdus.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost un sinonim și ați greșit literele cu majuscule sau literele mici.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost un sinonim și ați greșit accentele.

en: Your answer was a synonym.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost un sinonim.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost greșit, deoarece greșelile de majuscule sau litere mici nu sunt acceptate. Încercați din nou.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost greșit, deoarece greșelile de accent nu sunt acceptate. Încercați din nou.

en: Your answer was wrong. Please try again.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost greșit. Încercați din nou.

en: Your answer was right on the first attempt, but your capitalization was wrong.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost corect la prima încercare, dar ați greșit la majuscule sau la literele mici.

en: Your answer was right on the first attempt, but accents were wrong.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost corect la prima încercare, dar ați greșit la accente.

en: Your answer was right on the first attempt.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost corect la prima încercare.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost corect... dar nu la prima încercare și ați greșit la majuscule sau la literele mici.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost corect... dar nu la prima încercare și ați greșit la accente.

en: Your answer was right... but not on the first try.
ro: Răspunsul dumneavoastră a fost corect... dar nu la prima încercare.

en: You revealed the answer by using too many hints.
ro: Ați aflat răspunsul folosind prea multe indicii.

en: The solution starts with: %1
ro: Soluția începe cu: %1

en: All conjugation forms were right.
ro: Toate formele de conjugare au fost corecte.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
ro[0]: Ați răspuns la %1 formă de conjugare corect.
ro[1]: Ați răspuns la %1 forme de conjugare corect.
ro[2]: Ați răspuns la %1 de forme de conjugare corect.

en: Choose the right article for "%1"
ro: Alegeți articolul potrivite pentru ”%1”

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
ro: %1 este masculin

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
ro: %1 este feminin

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
ro: %1 este neutru

en: Stop Practice
ro: Opriți exersarea

en: Stop practicing
ro: Opriți exersarea

[ctx: Display of the current lesson during practice]
en: Lesson: %1
ro: Lecția: %1

en: You answered %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
ro[0]: Ați răspuns la %2 din %1 cuvînt în total. 
    Ați terminat cu %3%.
ro[1]: Ați răspuns la %2 din %1 cuvinte în total. 
    Ați terminat cu %3%.
ro[2]: Ați răspuns la %2 din %1 de cuvinte în total. 
    Ați terminat cu %3%.

en: Rendering...
ro: Se randează...

en: LaTeX error.
ro: Eroare LaTeX.

[ctx: test results]
en: %1 % correct
ro: %1 % corect

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
ro: %1 % greșit

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
ro: %1 % fără răspuns

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
ro: Răspunsuri corecte la prima încercare: %1 din %2 (%3 %)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
ro: Răspunsuri greșite la prima încercare: %1 din %2 (%3 %)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
ro: Nerăspunse în această exersare: %1 din %2 (%3 %)

en: Enter the comparison forms.
ro: Introduceți gradele de comparație .

en: All comparison forms were right.
ro: Toate gradele de comparație au fost corecte.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
ro: ”%1” este cuvîntul greșit.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
ro: Amândouă formele (comparative și superlative) sunt greșite.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
ro: Comparativul este greșit.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
ro: Superlativul este greșit.

en: Synonym:
ro: Sinonim:

en: Could not start practice
ro: Nu s-a putut începe exersarea

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
ro: Colecția de vocabulare conține mai puțin de două limbi.

note: i18n: file: src/editor/audiowidget.ui:18 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton)
en: Play
ro: Redare

en: Stop
ro: Oprire

en: This word will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
ro: Acest cuvînt va fi considerat corect. 
    Cuvintele vor considerate corecte doar dacă s-a răspuns corect la ele din prima încercare.

en: Count this word as wrong
ro: Cuvîntul acesta este considerat greșit

en: This word will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
ro: Acest cuvînt va fi considerat greșit 
    Cuvintele vor considerate corecte doar dacă s-a răspuns corect la ele din prima încercare.

en: Count this word as correct
ro: Cuvîntul acesta este considerat corect

en: Creates a new vocabulary collection
ro: Creare colecție nouă de vocabulare

en: Opens an existing vocabulary collection
ro: Deschidere colecție de vocabulare deja existentă

en: Open &Downloaded Vocabularies...
ro: Deschidere și &descărcare vocabulare noi...

en: Open downloaded vocabulary collections
ro: Deschidere colecții de vocabulare deja descărcate

en: Save the active vocabulary collection
ro: Salvare colecție de vocabulare activă

en: Save the active vocabulary collection with a different name
ro: Salvare colecție de vocabulare activă sub un alt nume

en: &Export...
ro: &Exportare...

en: Export to HTML or CSV
ro: Exportare în HTML sau CSV

en: &Properties...
ro: &Proprietăți...

en: Edit document properties
ro: Editează proprietățile documentului

en: &Start Page
ro: Pagina de &start

en: Close the current vocabulary collection and show the start page
ro: Închide colecția curentă de vocabulare și arată pagina de start

en: Quit Parley
ro: Ieși din Parley

en: Show the configuration dialog
ro: Arată dialogul de configurare

en: &Languages...
ro: &Limbi...

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
ro: Editează care limbi sunt în colecție și editează proprietățile lor gramaticale.

en: Remove Grades
ro: Ștergere note

en: Remove all grades from the current document
ro: Șterge toate notele din documentul actual

en: Show Entries from Child Lessons
ro: Arată intrări din sub-lecții

en: Enable to also see the entries of child lessons in each lesson.
ro: Activează pentru a vedea intrările din sublecțiile din fiecare lecție.

en: Automatic Translation
ro: Traducere automată

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:50 i18n: ectx: label, entry (AutomaticTranslation), group (General)
en: Enable automatic translation of the lesson entries.
ro: Activează traducerea automată a intrărilor de lecție.

en: Start Practice...
ro: Începe exersarea...

en: Start practicing
ro: Începe exersarea

en: Configure Practice...
ro: Configurează exersarea...

en: Change practice settings
ro: Schimbă setările exersării

en: Switch to vocabulary editor
ro: Treci la editorul de vocabular

en: Show Se&arch
ro: Arată căut&area

en: Toggle display of the search bar
ro: Comută afișarea barei de căutare

en: &Script Manager
ro: Manager de &scripturi

en: Enable and disable scripts
ro: Activează și dezactivează scripturi

en: Download New Vocabularies...
ro: Descărcare vocabulare noi...

en: Downloads new vocabulary collections
ro: Descărcare colecții de vocabulare noi...

en: &Upload Vocabulary Document...
ro: Încărcă doc&ument de vocabular

en: Share the current vocabulary collection with other users
ro: Partajează colecția curentă de vocabulare cu alți utilizatori

en:  second |  seconds
ro[0]: secundă
ro[1]: secunde
ro[2]: de secunde

en: *.kvtml|Vocabulary Collections
ro: *.kvtml|Colecții de Vocabular

note: i18n: file: plugins/google_images.ui:49 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Give a keyword to search for an image related to it:
ro: Dați un cuvînt cheie pentru a căuta o imagine legată de el:

note: i18n: file: plugins/google_images.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: Search
ro: Căutare

note: i18n: file: plugins/google_images.ui:72 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, freeImageCheckBox)
en: Free images only (creative commons, gpl, ...)
ro: Doar imagini libere (creative commons, gpl, ...)

note: i18n: file: plugins/google_images.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previousButton)
en: Previous
ro: Anterior

note: i18n: file: plugins/google_images.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
ro: Următor

note: i18n: file: src/export/exportdialog.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Export Options
ro: Opțiuni de exportare

note: i18n: file: src/export/exportdialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: List
ro: Listă

note: i18n: file: src/export/exportdialog.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: A vocabulary list.
ro: Listă cu cuvinte de vocabular.

note: i18n: file: src/export/exportdialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio) i18n: file: src/statistics/statisticsmainwindow.ui:98 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
ro: Carduri de memorizare

note: i18n: file: src/export/exportdialog.ui:49 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Front and back sides for printing learning cards.
ro: Părțile față și spate pentru a imprima cardurile pentru învățat.

note: i18n: file: src/export/exportdialog.ui:66 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Comma separated values
ro: Valori separate prin virgule

note: i18n: file: src/editor/editorui.rc:7 i18n: ectx: Menu (file) i18n: file: src/statistics/statisticsui.rc:7 i18n: file: src/practice/practicesummaryui.rc:7 i18n: file: src/practice/practiceui.rc:7
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: file: src/editor/editorui.rc:12 i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: file: src/editor/editorui.rc:23 i18n: ectx: Menu (view) i18n: file: src/practice/practiceui.rc:12
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: file: src/editor/editorui.rc:50 i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Lesson
ro: &Lecție

note: i18n: file: src/editor/editorui.rc:60 i18n: ectx: Menu (learning) i18n: file: src/statistics/statisticsui.rc:12 i18n: file: src/practice/practicesummaryui.rc:12
en: &Practice
ro: &Exersare

note: i18n: file: src/editor/editorui.rc:65 i18n: ectx: Menu (scripts)
en: &Scripts
ro: &Scripturi

note: i18n: file: src/editor/editorui.rc:74 i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar) i18n: file: src/parleyui.rc:27
en: Editor Toolbar
ro: Bara de unelte a editorului

note: i18n: file: src/editor/audiowidget.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
ro: Înregistrează

note: i18n: file: src/editor/FromToEntryPageForm.ui:26 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
ro: Proprietățile originalului

note: i18n: file: src/editor/FromToEntryPageForm.ui:72 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grade_label)
en: &Grade:
ro: &Notă:

note: i18n: file: src/editor/FromToEntryPageForm.ui:95 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
ro: &False Friends

note: i18n: file: src/editor/FromToEntryPageForm.ui:110 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
ro: &Numărul exersărilor

note: i18n: file: src/editor/FromToEntryPageForm.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
ro: &Greșite:

note: i18n: file: src/editor/FromToEntryPageForm.ui:171 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
ro: U&ltima dată a exersării

note: i18n: file: src/editor/FromToEntryPageForm.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
ro: &Niciodată

note: i18n: file: src/editor/FromToEntryPageForm.ui:190 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
ro: &Azi

note: i18n: file: src/editor/FromToEntryPageForm.ui:206 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
ro: Data la care această expresie a fost exersată ultima dată

note: i18n: file: src/editor/FromToEntryPageForm.ui:209 i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
ro: Încă nu a fost exersată

note: i18n: file: src/editor/FromToEntryPageForm.ui:229 i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
ro: zz.LL.aaaa

note: i18n: file: src/editor/FromToEntryPageForm.ui:260 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetGradesButton)
en: &Reset Grades
ro: &Resetare note

note: i18n: file: src/editor/multiplechoicewidget.ui:21 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
ro: Adăugare

note: i18n: file: src/editor/multiplechoicewidget.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
ro: Ștergere

note: i18n: file: src/editor/latexwidget.ui:17 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, texLabel)
en: LaTeX code
ro: Cod LaTeX

note: i18n: file: src/editor/latexwidget.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: src/settings/kgametheme/kgamethemeselector.ui:55 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview
ro: Previzualizare

note: i18n: file: src/editor/latexwidget.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
ro: Mod de matematică

note: i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeVerbButton)
en: Turn the selected word into a verb.
ro: Schimbă cuvîntul selectat într-un verb.

note: i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:141 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:218 i18n: ectx: propert
en: First
ro: Primul

note: i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:70 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:234 i18n: ectx: prope
en: Second
ro: Al doilea

note: i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:93 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:173 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:250 i18n: ectx:
en: Third Male
ro: Al treilea masculin

note: i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:109 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:186 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:269 i18n: 
en: Third Female
ro: Al treilea feminin

note: i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:125 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:202 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:288 i18n
en: Third Neutral
ro: Al treilea neutru

note: i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:326 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
ro: &Următorul

note: i18n: file: src/editor/conjugationwidget.ui:339 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
ro: &Timp:

note: i18n: file: src/editor/declensionwidget.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeNounButton)
en: Turn the selected word into a noun.
ro: Schimbă cuvîntul selectat într-un substantiv.

note: i18n: file: src/editor/declensionwidget.ui:44 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
ro: Forme de declinare

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: file: src/editor/declensionwidget.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel)
en: Nominative
ro: Nominativ

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: file: src/editor/declensionwidget.ui:72 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel)
en: Genitive
ro: Genitiv

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: file: src/editor/declensionwidget.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel)
en: Dative
ro: Dativ

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: file: src/editor/declensionwidget.ui:110 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel)
en: Accusative
ro: Acuzativ

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: file: src/editor/declensionwidget.ui:129 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel)
en: Ablative
ro: Ablativ

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: file: src/editor/declensionwidget.ui:148 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Locative
ro: Locativ

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: file: src/editor/declensionwidget.ui:167 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocative
ro: Vocativ

note: i18n: file: src/editor/summarywordwidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
ro: Limba

note: i18n: file: src/editor/summarywordwidget.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Word type
ro: Tipul de cuvînt

note: i18n: file: src/editor/comparisonwidget.ui:24 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: file: src/editor/comparisonwidget.ui:56 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
ro: Comparativul este folosit pentru a compara substantive sau verbe (mai repede)

note: i18n: file: src/editor/comparisonwidget.ui:27 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
ro: Absolut:

note: i18n: file: src/editor/comparisonwidget.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
ro: Comparativ:

note: i18n: file: src/editor/comparisonwidget.ui:88 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
ro: Superlativul (cel mai rapid)

note: i18n: file: src/editor/comparisonwidget.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
ro: Superlativ:

note: i18n: file: src/editor/browserwidget.ui:18 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
ro: Caută actual

note: i18n: file: src/editor/browserwidget.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
ro: Urmărește tabelul

note: i18n: file: src/welcomescreen/welcomescreen.ui:27 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, newButton)
en: Create a New Collection
ro: Crează colecție nouă

note: i18n: file: src/welcomescreen/welcomescreen.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, openButton)
en: Open an Existing Collection
ro: Deschide o colecție existentă

note: i18n: file: src/welcomescreen/welcomescreen.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, ghnsButton)
en: Download New Collections
ro: Descarcă colecții noi

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:46 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
ro: Specificați ce font să fie folosit la afișarea pronunțării folosind simboluri fonetice.

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:53 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &IPA font:
ro: Font &IPA:

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:66 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TableFontLabel)
en: &Table font:
ro: Font &Tabel

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:79 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_TableFont)
en: Specify which font to use for editing of the main table.
ro: Specificați care font să fie folosit la editarea tabelului principal.

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:94 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gradegroup)
en: Grade Colors
ro: Culorile notelor

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:100 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseGradeColors) i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:103 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseGradeColors)
en: If it is unchecked, you will just have black on white for the grades; if it is checked, the colors below will be chosen.
ro: Dacă nu este bifat, notele vor fi cu negru pe alb; dacă este bifat, culorile de mai jos vor fi alese.

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:106 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseGradeColors)
en: &Use colors
ro: Folosește c&ulori

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:119 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7) i18n: file: src/configure-practice/blockoptions.ui:128
en: Level &7:
ro: Nivelul &7:

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:138 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor7)
en: Color for the grade 7
ro: Culoarea pentru nota 7

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:141 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor7)
en: Click here to change the color for grade 7.
ro: Faceți click aici pentru a schimba culoarea notei 7.

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:160 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6) i18n: file: src/configure-practice/blockoptions.ui:63
en: Level &6:
ro: Nivelul &6:

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:179 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor6)
en: Color for the grade 6
ro: Culoarea pentru nota 6

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:182 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor6)
en: Click here to change the color for grade 6.
ro: Faceți click aici pentru a schimba culoarea notei 6.

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:201 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5) i18n: file: src/configure-practice/blockoptions.ui:53
en: Level &5:
ro: Nivelul &5:

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:220 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor5)
en: Color for the grade 5
ro: Culoarea pentru nota 5

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:223 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor5)
en: Click here to change the color for grade 5.
ro: Faceți click aici pentru a schimba culoarea notei 5.

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:242 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4) i18n: file: src/configure-practice/blockoptions.ui:118
en: Level &4:
ro: Nivelul &4:

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:261 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor4)
en: Color for the grade 4
ro: Culoarea pentru nota 4

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:264 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor4)
en: Click here to change the color for grade 4.
ro: Faceți click aici pentru a schimba culoarea notei 4.

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:283 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3) i18n: file: src/configure-practice/blockoptions.ui:192
en: Level &3:
ro: Nivelul &3:

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:302 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor3)
en: Color for the grade 3
ro: Culoarea pentru nota 3

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:305 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor3)
en: Click here to change the color for grade 3.
ro: Faceți click aici pentru a schimba culoarea notei 3.

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:324 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2) i18n: file: src/configure-practice/blockoptions.ui:40
en: Level &2:
ro: Nivelul &2:

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:343 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor2)
en: Color for the grade 2
ro: Nota 2

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:346 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor2)
en: Click here to change the color for grade 2.
ro: Faceți click aici pentru a schimba culoarea notei 2.

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:365 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1) i18n: file: src/configure-practice/blockoptions.ui:150
en: Level &1:
ro: Nivelul &1:

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:384 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor1)
en: Color for the grade 1
ro: Nota 1

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:387 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor1)
en: Click here to change the color for grade 1.
ro: Faceți click aici pentru a schimba culoarea notei 1.

note: i18n: file: src/settings/viewoptionsbase.ui:406 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev0)
en: Not &practiced:
ro: Ne&exersat:

note: i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:17 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
ro: Deschidere/Salvare

note: i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:23 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
ro: Deschide întotdeauna colecția care era activă când s-a închis Parley

note: i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:26 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
ro: Când această opțiune este bifată, ultima colecție activă va fi încărcată automat când se pornește Parley în loc de a afișa ecranul de bun venit.

note: i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
ro: Încarcă întotdeauna ultima colecție deschisă la început

note: i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:39 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:60 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
ro: Permite salvarea automată a lucrului dumneavoastră

note: i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:42 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:63 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
ro: Lucrul dumneavoastră va fi salvat automat dacă bifați această opțiune

note: i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
ro: &Salvează vocabularele automat când sunt închise sau la ieșire

note: i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:66 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
ro: &Crează backup la fiecare

note: i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:89 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
ro: minute

note: i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
ro: Sep&arator pentru importarea/exporarea fișierelor text (CSV):

note: i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:119 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
ro: Alegeți care separator vreți să îl folosiți să vă separe datele când importați sau exportați text.

note: i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:122 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
ro: Alegeți separatorul pe care vreți să îl folosiți pentru a separa părțile unei expresii atunci când importați sau exportați date ca text.

note: i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:147 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
ro: Editare

note: i18n: file: src/settings/generaloptionsbase.ui:165 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
ro: &Adaugă automat șiruri noi cînd editați

note: i18n: file: src/settings/optionlistform.ui:63 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton) i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:710
en: &New...
ro: &Nou...

note: i18n: file: src/settings/optionlistform.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton) i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:723
en: &Modify...
ro: &Modifică

note: i18n: file: src/settings/optionlistform.ui:93 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton) i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:736
en: &Delete
ro: &Șterge

note: i18n: file: src/settings/optionlistform.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
ro: &Curăță

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:11 i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
ro: Temă folosită pentru exersare și pentru fereastra de  bun venit

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:15 i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
ro: Număr profilelor de setări salvate

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:19 i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
ro: Dacă este adevărat, când se folosește dialogul de intrări, rânduri noi vor fi adăugate când sunt necesare

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:23 i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
ro: Acesta setează separatorul ce va fi folosit când se copiază sau lipește text, implicit este Tab

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:27 i18n: ectx: label, entry (EntriesPerLesson), group (General)
en: The number of entries per lesson
ro: Numărul intrărilor pe lecție

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:31 i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
ro: Dacă este adevărat, la fiecare pornire a aplicației se va încărca fișierul deschis ultima oară

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:35 i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
ro: Dacă este adevărat, vocabularele sunt salvate automat când sunt închise sau la ieșire

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:42 i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
ro: Dacă este adevărat, se salvează un backup la fiecare BackupTime minute

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:46 i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
ro: Intervalul de timp dintre 2 backupuri automate

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:57 i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
ro: Arată imaginile de pe partea din față a cardului de memorizare

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:61 i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
ro: Arată imaginile de pe partea din spate a cardului de memorizare

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:65 i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
ro: Dacă în Dialogul de blocare a interogărilor de file este bifat, atunci interogarea va fi blocată

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:69 i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
ro: Dacă în Dialogul de blocare a interogărilor de file este bifat, atunci interogarea poate primi un timp de expirare

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:73 i18n: ectx: label, entry (AltLearn), group (PracticeOptions)
en: Use the Leitner learning method
ro: Folosiți metoda de învățare Leitner

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:77 i18n: ectx: label, entry (TestOrderLesson), group (PracticeOptions)
en: Append new vocabulary in a test in order of their lessons. Note that this will not be a hard transition, but a slow mix from one lesson to the next.
ro: Adaugă vocabulare noi într-un test în ordinea lecțiilor lor. Aceasta nu va fi o tranziție bruscă, ci un amestec încet de la o lecție la alta.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:81 i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
ro: Numărul intrărilor care sunt exersate simultan. Dacă se răspunde corect la una din ele, o altă intrare va fi adăugată.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:85 i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
ro: Schimbă direcția aleatoriu

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:90 i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
ro: Limitează timpul alocat unui utilizator ca să răspundă într-un test.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:94 i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
ro: Arată - arată soluția după timpul dat; Continuă - mergi la următoarea întrebare după timpul dat.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:102 i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
ro: Timpul maxim în care se poate răspunde.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:107 i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
ro: Permite liste cu suggesti la exersarea scrisă.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:111 i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
ro: Permite afișarea de indicii.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:115 i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
ro: Consideră răspunsurile ca fiind corecte când doar accentuația este greșită.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:119 i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
ro: Consideră răspunsurile ca fiind corecte când doar majusculele sau literele mici sunt greșite.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:124 i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
ro: Împarte traducerile în exersarea scrisă.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:128 i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
ro: Împarte traducerile la punct.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:132 i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
ro: Împarte traducerile la două puncte.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:136 i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
ro: Împarte traducerile la punct și virgulă

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:140 i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
ro: Împarte traducerile la virgule.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:146 i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
ro: Activează butonul Arată mai mult pentru a vedea părți ale soluției în exersarea scrisă.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:150 i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
ro: Activează butonul Sari peste (Știu deja) în exersarea scrisă.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:154 i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
ro: Se consideră corect cînd a fost introdus un sinonim în locul cuvîntului?

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:158 i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
ro: Permite afișarea pozelor în dialogurile de exersare.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:162 i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
ro: Permite redarea sunetelor în dialogurile de exersare.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:166 i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
ro: Folosește aceleași tipuri de cuvinte ca și soluția pentru răspunsurile incorecte într-un exercițiu cu mai multe variante.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:170 i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
ro: Câte răspunsuri sunt date la întrebările cu mai multe variante, incluzând răspunsul corect.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:177 i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
ro: Comută afișarea barei de căutare.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:182 i18n: ectx: label, entry (ShowSublessonentries), group (Appearance)
en: When enabled a lesson also shows entries from its sublessons.
ro: Când este activată, o lecție afișează intrări și de la sublecțiile ei.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:187 i18n: ectx: label, entry (TableLessonColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the lesson column.
ro: Arată/ascunde coloana cu lecții.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:192 i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
ro: Arată/ascunde coloana activă.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:197 i18n: ectx: label, entry (LessonEditingSelection), group (Appearance)
en: Select which lessons are displayed for editing
ro: Selectați care lecții să fie afișate pentru editare

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:207 i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
ro: Cum este împărțită fereastra principală.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:211 i18n: ectx: label, entry (TableFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
ro: Fontul folosit în tabelul de vocabulare.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:215 i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
ro: Fontul folosit pentru fonetică.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:219 i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
ro: Coloane selectată acum

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:223 i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
ro: Rândul selectat acum

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:227 i18n: ectx: label, entry (UseGradeColors), group (Appearance)
en: Use your own colors
ro: Folosiți propriile culori

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:232 i18n: ectx: label, entry (GradeColor$(Number)), group (Appearance)
en: Colors used to display different grades
ro: Culori folosite pentru a afișa diferite note

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:247 i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
ro: Intrarea aceasta trebuie să fi fost întrebată de cel puțin atâtea ori pentru a fi inclusă în exersare.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:251 i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
ro: Intrarea aceasta trebuie să fi fost întrebată de cel mult atâtea ori pentru a fi inclusă în exersare.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:256 i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
ro: La intrarea aceasta trebuie să se fi răspuns incorect de cel puțin atâtea ori pentru a fi inclusă în exersare.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:260 i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
ro: La intrarea aceasta trebuie să se fi răspuns incorect de cel mult atâtea ori pentru a fi inclusă în exersare.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:265 i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at least this grade to be included in the practice (0..7).
ro: Intrarea trebuie să aibă cel puțin nota aceasta pentru a fi inclusă în exersare (0..7).

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:269 i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at most this grade to be included in the practice (0..7).
ro: Intrarea trebuie să aibă cel mult nota aceasta pentru a fi inclusă în exersare (0..7).

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:273 i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
ro: Doar tipurile de cuvinte selectate vor fi incluse în exersare

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:277 i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: file: src/settings/parley.kcfg:278 i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
ro: Tipurile de cuvinte selectate pentru exersare.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:281 i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: file: src/settings/parley.kcfg:282 i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
ro: Subtipurile de cuvinte selectate pentru exersare.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:288 i18n: ectx: label, entry (QuestionLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that is displayed in a test.
ro: Limba care se afișează într-un test.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:292 i18n: ectx: label, entry (SolutionLanguage), group (PracticeManager)
en: The language in which the user has to answer.
ro: Limba în care utilizatorul trebuie să răspundă.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:297 i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
ro: Arată soluția după ce s-a dat un răspuns.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:301 i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
ro: Timpul cât este arătată soluția (în secunde). 0 reprezintă nelimitat.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:316 i18n: ectx: label, entry (PracticeMode), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
ro: Modul de exersare care este selectat acuma.

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:322 i18n: ectx: label, entry (BlockItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time different grades should be blocked
ro: Timpul cât ar trebui să fie blocate notele diferite

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:333 i18n: ectx: label, entry (ExpireItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time after which different grades should expire
ro: Timpul dupa care notele diferite expira

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:345 i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
ro: Calea The Providers pentru Parley

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:349 i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
ro: Comanda folosită pentru a porni un vocabular descărcat

note: i18n: file: src/settings/parley.kcfg:353 i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
ro: Dosarul unde sunt salvate implicit vocabularele descărcate

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:25 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
ro: Proprietăți generale ale documentelor

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
ro: &Titlu:

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:56 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, titleLineEdit) i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:82 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
ro: Un titlu pentru documentul dumneavoastră

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:63 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
ro: &Autor

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:108 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
ro: Un mod de a vă contacta (email sau o pagina web).

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:115 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
ro: &Comentariu:

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:134 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
ro: Informații adiționale.

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:147 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cat&egory
ro: Cat&egorii

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:160 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
ro: O categorie generală în care se încadrează documentul dumneavoastră.

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:172 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
ro: Muzică

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:177 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
ro: Geografie

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:182 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
ro: Anatomie

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:187 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
ro: Istorie

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:192 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
ro: Pregătire pentru test

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:200 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
ro: &Licensă:

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:214 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
ro: Licența sub care va fi documentul dumneavoastră.
    Dacă vreți să contribuiți cu fișierul dumneavoastră la KDE în viitor, este necesară o licență potrivită.

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:226 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
ro: GPLv2+ (GNU General Public License versiunea 2 sau mai mare)

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:243 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
ro: &Prima limbă:

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:269 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
ro: Limba &secundară:

note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:298 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grammarCheckBox)
en: &Setup Grammar Details
ro: &Setează detalii gramaticale

[ctx: Attept to download grammar properties for the selected languages]
note: i18n: file: src/settings/documentproperties.ui:308 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, downloadGrammarCheckBox)
en: Download Grammar
ro: Descarcă gramatică

note: i18n: file: src/settings/documentsettings.kcfg:11 i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: file: src/settings/documentsettings.kcfg:12 i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: file: src/settings/languagesettings.kcfg:1
en: Selected tenses for conjugation practice.
ro: Timpurile selectate pentru exersarea conjugării.

note: i18n: file: src/settings/documentsettings.kcfg:16 i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: file: src/settings/documentsettings.kcfg:17 i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: file: src/settings/languagesettings.kcfg:21 i18n
en: Visible columns in the main editor window.
ro: Coloanele vizibile în fereastre editorului principal.

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:27 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
ro: Limba:

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
ro: Numele:

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
ro: Aranjament de tastatură:

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadGrammarButton)
en: &Download Grammar
ro: &Descarcă gramatică

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:93 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
ro: Articole

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:105 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:362 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
ro: Hotărât

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:112 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:369 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
ro: Nehotărât

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:119 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:317 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
ro: &Masculin:

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:304 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
ro: &Feminin

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:175 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:291 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
ro: &Neutru:

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:409 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
ro: Pronume personale

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:465 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
ro: &1. Persoana:

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:501 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
ro: &2. Persoana:

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:537 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
ro: 3. Persoana:

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:547 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
ro: M&asculin:

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:583 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
ro: F&eminin:

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:619 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
ro: Neu&tru:

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:655 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
ro: Conjugări duble

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:662 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
ro: Există o formă de conjugare neutră

note: i18n: file: src/settings/languagepropertiespage.ui:675 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
ro: Masculin și feminin au conjugări diferite

note: i18n: file: src/settings/languagesettings.kcfg:11 i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: file: src/settings/languagesettings.kcfg:12 i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
ro: Aranjamentul de tastatură pentru această localizare

note: i18n: file: src/settings/kgametheme/kgamethemeselector.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: &Get New Themes...
ro: &Obține teme noi

note: i18n: file: src/settings/kgametheme/kgamethemeselector.ui:97 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
ro: Detaliile temei

note: i18n: file: src/settings/kgametheme/kgamethemeselector.ui:166 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
ro: Descriere:

note: i18n: file: src/settings/kgametheme/kgamethemeselector.ui:201 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
ro: Autor:

note: i18n: file: src/configure-practice/blockoptions.ui:79 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
ro: E&xpiră

note: i18n: file: src/configure-practice/blockoptions.ui:95 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
ro: Bl&care

note: i18n: file: src/configure-practice/blockoptions.ui:218 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
ro: Nu exersați vocabularul care a fost întrebat :

note: i18n: file: src/configure-practice/blockoptions.ui:228 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
ro: Vocabulul scade nota cu un punct după atâta timp:

note: i18n: file: src/configure-practice/thresholdoptions.ui:17 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
ro: Exersați vocabulare care îndeplinesc următoarele condiții:

note: i18n: file: src/configure-practice/thresholdoptions.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
ro: Cel puțin

note: i18n: file: src/configure-practice/thresholdoptions.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
ro: Cel mult

note: i18n: file: src/configure-practice/thresholdoptions.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade
ro: Nota

note: i18n: file: src/configure-practice/thresholdoptions.ui:53 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Times practiced
ro: De câte ori s-a exersat

note: i18n: file: src/configure-practice/thresholdoptions.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Answered incorrectly
ro: Răspunsuri incorecte

note: i18n: file: src/configure-practice/comparisonoptionswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
ro: Incluzând adjective

note: i18n: file: src/configure-practice/comparisonoptionswidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
ro: Incluzând adverbe

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:17 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
ro: Corecție

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:23 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
ro: Răspunsurile cu accente greșite sunt considerate corecte.

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Ignore Accents
ro: Ignoră accente

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:36 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
ro: Orice majuscule sau litere mici în răspuns sunt considerate corecte.

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Ignore Capitalization
ro: Ignoră literele mari și mici

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:49 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
ro: În timpul exersării, apăsând pe butonul indiciu veți vedea părți ale răspunsului.

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: Enable Hints
ro: Activează indicii.

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:62 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AltLearn) i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:65 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AltLearn)
en: Requires you to answer each question correctly 3 times in a row for it to be counted as correct.
ro: Face ca să trebuiască să răspundeți corect la fiecare întrebare de 3 ori una după alta pentru ca să fie considerat un răspuns corect.

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:68 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AltLearn)
en: Require 3 consecutive correct answers
ro: Cere 3 răspunsuri corecte consecutive

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:78 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
ro: Imagini și sunete

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:84 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
ro: În timpul exersării, sunt arătate imagini pentru întrebare.

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: Image for Question
ro: Imaginea pentru întrebare

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:97 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
ro: În timpul exersării, sunt arătate imagini pentru răspuns.

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: Image for Solution
ro: Imaginea pentru răspuns

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:110 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
ro: Permite redarea fișierelor de sunet cu pronunțare în timpul exersării.

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:148 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
ro: Implicit veți fi rugat să introduceți sinonime pînă ajungeți la cel care este asociat direct cu cuvîntul cerut. Cu această opțiune activată, orice sinonim este acceptat.

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:158 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CountSynonymsAsCorrect)
en: Accept any Synonym
ro: Acceptă orice sinonim

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:174 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
ro: Când sunt exerciții cu mai multe variante de răspuns, încearcă să arăți răspunsuri de același tip de cuvinte.

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:177 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
ro: Folosește opțiuni cu același tip de cuvinte

note: i18n: file: src/configure-practice/advancedpracticeoptions.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
ro: Numărul opțiunilor:

note: i18n: file: src/parleyui.rc:19 i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ro: &Ajutor

note: i18n: file: src/parleyui.rc:24 i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unele principală

note: i18n: file: src/parleyui.rc:35 i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar) i18n: file: src/practice/practiceui.rc:18
en: Practice Toolbar
ro: Bara de unelte de exerciții

note: i18n: file: src/parleyui.rc:39 i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar) i18n: file: src/statistics/statisticsui.rc:19
en: Statistics Toolbar
ro: Bara de unelte de statistic

note: i18n: file: src/parleyui.rc:46 i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar) i18n: file: src/practice/practicesummaryui.rc:19
en: Practice Summary Toolbar
ro: Bara de unelte de sumar al exersărilor

note: i18n: file: src/statistics/statisticsmainwindow.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Languages:
ro: Limbi:

note: i18n: file: src/statistics/statisticsmainwindow.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Practice Mode:
ro: Mod de exersare:

note: i18n: file: src/statistics/statisticsmainwindow.ui:108 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mixedLetters)
en: Mixed Letters
ro: Litere amestecate

note: i18n: file: src/statistics/statisticsmainwindow.ui:122 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, written)
en: Written
ro: Scrise

note: i18n: file: src/statistics/statisticsmainwindow.ui:132 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exampleSentence)
en: Example Sentences
ro: Propoziții exemplu

note: i18n: file: src/statistics/statisticsmainwindow.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gender)
en: Gender of Nouns
ro: Genul substantivelor

note: i18n: file: src/statistics/statisticsmainwindow.ui:152 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
ro: Grade de comparație

note: i18n: file: src/statistics/statisticsmainwindow.ui:162 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, conjugations)
en: Conjugations
ro: Conjugări

note: i18n: file: src/practice/entryfilter.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
ro: <p>Selecția dumneavoastră a vocabularului pentru această exersare este goală.</p><p>Mai jos puteți alege să ignorați unele din setările dumneavoastră ca să puteți începe exersarea oricum.</p>

note: i18n: file: src/practice/entryfilter.ui:26 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Ignore Configuration for:
ro: Ignoră configurațiiile pentru:

note: i18n: file: src/practice/entryfilter.ui:32 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
ro: Ignoră lecțiile

note: i18n: file: src/practice/entryfilter.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
ro: Ignoră tipurile de cuvinte

note: i18n: file: src/practice/entryfilter.ui:72 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
ro: Ignoră cele blocate

note: i18n: file: src/practice/entryfilter.ui:92 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
ro: Ignoră numărul de răspunsuri incorecte

note: i18n: file: src/practice/entryfilter.ui:112 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
ro: Ignoră numărul de exersări

note: i18n: file: src/practice/entryfilter.ui:132 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
ro: Ignoră nota minimă/maximă

note: i18n: file: src/practice/entryfilter.ui:152 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lessonLabel_2)
en: Words
ro: Cuvinte

note: i18n: file: src/practice/entryfilter.ui:167 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Total number of entries:
ro: Număr total de intrări:

note: i18n: file: src/practice/entryfilter.ui:188 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Resulting number of words to practice:
ro: Numărul rezultant al cuvintelor din exersare:

note: i18n: file: src/practice/practicesummarywidget.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
ro: Încercări

note: i18n: file: src/practice/practicesummarywidget.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
ro: Întrebare

note: i18n: file: src/practice/practicesummarywidget.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget) i18n: file: plasmoid/config.ui:81 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Solution
ro: Răspuns

note: i18n: file: src/practice/practicesummarywidget.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
ro: Răspunsul dumneavoastră

note: i18n: file: src/practice/practice_mainwindow.ui:118 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
ro: Sari peste acest cuvînt și întreabă-mă din nou mai tîrziu

note: i18n: file: src/practice/practice_mainwindow.ui:121 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
ro: Răspundeți mai târziu

note: i18n: file: src/practice/practice_mainwindow.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
ro: Indiciu

note: i18n: file: src/practice/practice_mainwindow.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
ro: Continuați

note: i18n: file: src/practice/practice_mainwindow.ui:209 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsWrongButton)
en: I did not know it
ro: Nu am știut

note: i18n: file: src/practice/practice_mainwindow.ui:216 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsCorrectButton)
en: I knew it
ro: L-am știut

note: i18n: file: src/practice/practice_widget_comparison.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
ro: absolut

note: i18n: file: src/practice/practice_widget_comparison.ui:99 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
ro: comparativ

note: i18n: file: src/practice/practice_widget_comparison.ui:156 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
ro: superlativ

note: i18n: file: plasmoid/config.ui:18 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Vocabulary collection:
ro: Colecția de vocabular:

note: i18n: file: plasmoid/config.ui:30 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Language Selection
ro: Alegere limbă

note: i18n: file: plasmoid/config.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Top:
ro: Sus:

note: i18n: file: plasmoid/config.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Bottom:
ro: Jos:

note: i18n: file: plasmoid/config.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solutionOnHover)
en: Reveal solution when mouse cursor is over the widget
ro: Dezvăluie soluția când cursorul maus este peste widget

note: i18n: file: plasmoid/config.ui:97 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, solutionAlways)
en: Always show the solution
ro: Arată soluția tot timpul

note: i18n: file: plasmoid/config.ui:112 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update interval:
ro: Intervalul de reîmprospătare:

note: i18n: file: plasmoid/config.ui:153 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, fontSelectButton)
en: Select Font...
ro: Alegeți font...

note: i18n: file: tips:2 i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Parley enables you to edit many additional properties of the words you enter.</p>
    <p>Use "Settings" -> "Tools" to enable different tools that will help you set additional information for your vocabulary. These include images, sound, word types and many more. Choose the ones you like.</p>
ro: <p>Parley vă oferă posibilitatea de a modifica multe alte proprietăți ale cuvintelor pe care le introduceți.</p>
    <p>Folosiți ”Setări” -> ”Unelte” ca să activați diferite unelte care vă vor ajuta să setați informații adiționale pentru vocabularul dumneavoastră. Acestea includ imagini, sunete, tipuri de cuvinte și multe altele. Alegeți-le pe care le doriți .</p>

note: i18n: file: tips:9 i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>To <em>search</em> for a word, simply type it into the search bar.</p>
ro: <p>Pentru a <em>căuta</em> un cuvînt, pur și simplu introduceți-l în bara de căutare.</p>

note: i18n: file: tips:15 i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you do not want to see the answer again after pressing enter when practicing, you can configure Parley to directly skip to the next entry.</p>
    <p>You can even choose to display the answer for a fixed amount of time. Use "Configure Practice..." -> "Advanced" -> "Show solution after answering".</p>
ro: <p>Dacă nu vreți să mai vedeți răspunsul după ce ați apăsat tasta enter în timpul exersării, puteți configura Parley să sară automat la intrarea următoare.</p>
    <p>Puteți chiar să alegeți să arate răspunsul pentru o perioadă fixă de timp. Folosiți ”Configurează exersare...”->”Avansat”->”Arată răspunsul după ce am răspuns”.</p>

note: i18n: file: tips:22 i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to see all words of a certain word type (e.g. nouns), simply select the word type in the list.</p>
    <p>To show the word type list, use "Settings" -> "Tools" -> "Word Types" in the menu.</p>
ro: <p>Dacă vreți să vedeți toate cuvintele de un anumit tip de cuvinte (de exemplu substantive), pur și simplu selectați acel tip de cuvinte din listă.</p>
    <p>Pentru a vedea lista cu tipurile de cuvinte, folosiți "Setări" -> "Unelte" -> ”Tipuri de cuvinte" din meniu.</p>

note: i18n: file: tips:29 i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can drag and drop your lessons to change their order or even make a lesson a child of another lesson.</p>
ro: <p>Puteți să trageți și să plasați lecțiile dumneavoastră pentru a le schimba ordinea sau chiar și pentru a face o lecție sublecția altei lecții.</p>

note: i18n: file: tips:35 i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can simply drag a word into the word types list to change its type.</p>
    <p>You can even select multiple words at the same time.</p>
ro: <p>Puteți să trageți un cuvînt în lista de tipuri de cuvinte ca să îi schimbați tipul.</p>
    <p>Puteți chiar să selectați mai multe cuvinte deodată.</p>

note: i18n: file: tips:42 i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p><em>Setting Images</em></p>
    <p>A fast way to set an image for a word is to simply drop it onto the image dock.</p>
ro: <p><em>Setarea imaginilor</em></p>
    <p>O metodă rapidă de a seta o imagine pentru un cuvînt este să o trageți și să o lăsați peste docul de imagini.</p>

note: i18n: file: tips:49 i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p><em>Word Types</em></p>
    <p>You can set a special tag to some word types to let Parley know their grammatical meaning.</p>
    <p>For verbs for example you can then enter conjugations.</p>
ro: <p><em>Tipuri de cuvinte</em></p>
    <p>Puteți să adăugați o etichetă specială unori tipuri de cuvinte pentru ca Parley să știe semnificația lor gramaticală.</p>
    <p>De exemplu, pentru verbe puteți introduce conjugările lor.</p>

note: i18n: file: tips:57 i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p><em>Multiple Choice</em></p>
    <p>For some vocabularies multiple choice tests work best. You can add choices to a word that will always be displayed in Multiple Choice mode. Otherwise random choices are generated from the other entries in the document. (Use the Multiple Choice tool for that.)</p>
ro: <p><em>Întrebări cu mai multe variante de răspuns</em></p>
    <p>Pentru unele vocabulare întrebările cu mai multe variante de răspuns funcționează cel mai bine. Puteți să adăugați opțiuni la un cuvînt care vor fi afișate întotdeauna în modul cu mai multe variante de răspuns. Altfel sunt folosite opțiuni aleatorii din alte intrări din documente. (Folosiți unealta pentru mai multe variante de răspuns pentru aia.) </p>

note: i18n: file: tips:64 i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Want to enter pronunciation symbols quickly? <em>Double-click</em> the symbol you need to directly add it.</p>
ro: <p>Vreți să adăugați simboluri fonetice repede? <em>Dublu-click</em> pesimbolul de care aveți nevoie ca să îl adăugați direct.</p>

note: i18n: file: tips:70 i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the "Download New Vocabulary" dialog or visit the website listing many vocabulary documents:
    <a href="http://edu.kde.org/contrib/kvtml2.php">http://edu.kde.org/contrib/kvtml2.php</a>.</p>
ro: <p>Puteți folosi dialogul ”Descărcare vocabular nou” sau puteți vizita siteul care conține multe documente de vocabular:
    <a href="http://edu.kde.org/contrib/kvtml2.php">http://edu.kde.org/contrib/kvtml2.php</a>.</p>

en: Error: ui file not found.
    Check your installation.
ro: Eroare: fișierul de interfață nu a fost găsit. 
    Verificați instalarea dumneavoastră.

en: Fetch Image
ro: Preia imaginea

en: No Selection:
    Select a word to fetch an image for it
ro: Nicio selecție:
    Selectați un cuvînt pentru a prelua o imagine pentru el

en: Fetches an image for the selected translation
ro: Preia o imagine pentru traducerea selectată
