marble - en to ro translation catalogue (578 entries)

en: Marble Virtual Globe
ro: Globul de birou Marble

en: A World Atlas.
ro: Un atlas al lumii.

en: Core Developer and Original Author
ro: Dezvoltator principal şi autor inițial

en: Core Developer: KML and Windows support
ro: Dezvoltator principal: KML şi suport Windows

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
ro: Integrare OpenStreetMap , OSM cautător nume, Management Download

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
ro: Dezvoltator principal: Marble Runners,  Ceasul - Mondial Plasmoid

en: Online Services support
ro: Serviciu de suport online

en: Network plugins
ro: Plugin-uri de reţea

en: Planet filter
ro: Filtru planetar

en: Routing
ro: Rutare

en: Historical Maps
ro: Harţi istorice

en: Astronomical Observatories
ro: Observatoare astronomice

en: Bugfixes
ro: Reparare buguri

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AprsConfigWidget)
en: APRS Plugin
ro: Modul APRS

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
ro: Proiect Google Summer of Code 2010: Marcaje

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
ro: Proiect Google Summer of Code 2010: Suport pentru timp

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
ro: Proiect Google Summer of Code 2010: Navigare viraj dupa viraj

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
ro: Proiect Google Summer of Code 2009: Adnotare OSM

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
ro: Proiect Google Summer of Code 2009: Servicii Online

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
ro: Proiect Google Summer of Code 2008: Vector Tiles pentru Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
ro: Proiect Google Summer of Code 2008: Panoramio / Wikipedia foto-suport pentruMarble

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
ro: Proiect Google Summer of Code 2007: Proiecţie Echidreptunghiulară ("Harta plată")

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
ro: Proiect Google Summer of Code 2007:  Suport GPS pentru Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
ro: Proiect Google Summer of Code 2007: Suport KML pentru Marble

en: Core Developer and Co-Maintainer
ro: Autor original, dezvoltator şi responsabil

en: Development & Patches
ro: Dezvoltare şi patch-uri

en: Platforms & Distributions
ro: Platforme şi distribuţii

en: Artwork
ro: Creaţie

en: Various Suggestions & Testing
ro: Sugestii variate şi testări

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
ro: Mulţumiri speciale pentru furnizarea unei surse importante de inspiraţie prin crearea predecesorului lui Marble  "Kartographer".

en: Enable debug output
ro: Activează mesaje de depanare

en: Make a time measurement to check performance
ro: Efectuează o măsurare a timpului pentru a verifica performanţa

en: Check speed of gps drawing
ro: Verifică viteza desenării gps-ului

en: Show frame rate
ro: Afişează cadre pe secundă

en: Enable tab to show the current location
ro: Permite deschiderea unei file care să arate locaţia curentă

en: Enable tab to see gpxFileView
ro: Permite deschiderea unei file care să arate gpxFileView

en: Show tile id's
ro: Arată localităţi

en: Use a different directory which contains map data
ro: Utilizaţi un alt director care conţine date despre hartă

en: Do not use the interface optimized for small screens
ro: Nu utilizaţi interfaţă optimizată pentru ecrane mici

en: Use the interface optimized for small screens
ro: Utilizaţi interfaţă optimizată pentru ecrane mici

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
ro: Nu utilizaţi interfaţa optimizată pentru rezoluţie înaltă

en: Use the interface optimized for high resolutions
ro: Utilizaţi interfaţa optimizată pentru rezoluţie înaltă

en: One or more placemark files to be opened
ro: Una sau mai multe fişiere loc să fie deschise

en: Position: %1
ro: Poziţia: %1

en: Altitude: %1
ro: Altitudinea: %1

en: Tile Zoom Level: %1
ro: Nivel focalizare pe fragment: %1

en: A Virtual Globe
ro: Un glob terestru virtual

en: *.gpx *.kml|All Supported Files
    *.gpx|GPS Data
    *.kml|Google Earth KML
ro: *.gpx *.kml|Toate fişierele acceptate
    *.gpx|GPS Data
    *.kml|Google Earth KML

en: Open File
ro: Deschide fişier

en: Images *.jpg *.png
ro: Imagini *.jpg *.png

en: Export Map
ro: Exportă harta

en: An error occurred while trying to save the file.
ro: A apărut o eroare în timpul salvării fişierului.

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
ro: Datele se descarcă...

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
ro: &Exportă harta...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
ro: L&ucrează deconectat

[ctx: Action for toggling the 'current location' box]
en: Current Location
ro: Poziţia curentă pe hartă

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
ro: &Copiază harta

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
ro: C&opiază coordonatele

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
ro: &Deschide harta...

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
ro:  Se descarcă hărţile...

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
ro: &Descarcă hărţi noi

[ctx: Action for toggling the navigation panel]
en: Show &Navigation Panel
ro: Afişează panoul de &navigare

[ctx: Status tip]
en: Show Navigation Panel
ro: Afişează panoul de navigare

[ctx: Action for toggling the atmosphere]
en: &Atmosphere
ro: &Atmosferă

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
ro: &Nori

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
ro: C&ontrol al soarelui

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
ro: &Control al timpului

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
ro: Blochează poziţia

en: Show Shadow
ro: Arată Umbră

en: Hide Shadow
ro: Ascunde Umbră

en: Shows and hides the shadow of the sun
ro: Afişează şi ascunde umbra soarelui

en: Show Zenith
ro: Afişează zenit

en: Hide Zenith
ro: Ascunde zenit

en: Shows and hides the zenith location of the sun
ro: Afişează o explicaţie detailată a acţiunii.

[ctx: Add Bookmark]
en: &Add Bookmark
ro: &Adaugă marcaj

[ctx: Remove All Bookmarks]
en: &Remove All Bookmarks
ro: &Şterge toate marcajele

[ctx: New Bookmark Folder]
en: &New Bookmark Folder
ro: &Folder de marcaje nou

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
ro: Afişează poziţia

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
ro: Afişează Data si Timp

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
ro: Afişează Altitudine

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
ro: Afişează nivel zoom pe placă

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
ro: Afişează bara de progres descărcare

en: View
ro: Vizualizare

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:252 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_graphicsSystem)
en: Native
ro: Naţiune

en: Native (X11)
ro: Naţiune (X11)

en: Native (Mac OS X Core Graphics)
ro: Nativ (Mac OS X Grafici Nucleu)

note: i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NavigationWidget) i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation_small.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NavigationSmall) i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigatio
en: Navigation
ro: Navigare

en: Date & Time
ro: Dată & Timp

en: Plugins
ro: Module

en: You have decided to run Marble with a different graphics system.
    For this change to become effective, Marble has to be restarted.
    Please close the application and start Marble again.
ro: V-aţi decis să rulaţi Marble cu un sistem diferit de grafice 
    .Pentru ca această modificare să devină eficientă, Marble trebuie să fie repornit 
    .Vă rugăm să închideţi aplicaţia şi porniţi Marble din nou.

en: Graphics System Change
ro: Schimbare sistem grafic

note: i18n: file ./tools/cloudtiles/clouds.dgml line 5
en: Clouds
ro: Nori

note: i18n: file ./tools/cloudtiles/clouds.dgml line 11
en: A Real Time Cloud Map that gets updated every 3 hours. It uses GOES, METEOSAT, and GMS satellite imagery downloaded from the Geostationary Satellite Imagery page at Dundee University.  Credits: Hari Nair, Xplanet Project
ro: O hartă a norilor în timp real ce se actualizează odată la 3 ore. Acesta utilizează GOES,METEOSAT, şi imagini din satelit AGA descărcate de pe Satelitul Geostationary Imagery de pe pagina universităţii Dundee.  Credite: Nair Hari, Proiect Xplanet

note: i18n: file ./data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml line 5
en: Historical Map 1689
ro: Hartă istorică 1689

note: i18n: file ./data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml line 15
en: <i>Historical world map</i> from the year 1689 created by G. van Schagen in Amsterdam.
ro: <i>Harta istorică a lumii din anul 1689 creată de G. van Schagen în Amsterdam.

note: i18n: file ./data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml line 161 i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 217 i18n: file ./data/legend.html
en: Populated Places
ro: Locurile populate

note: i18n: file ./data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml line 170 i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 175 i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 163 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 194 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml li
en: Terrain
ro: Teren

note: i18n: file ./data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml line 179 i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 213 i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 227 i18n: file ./data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml line 238
en: Surface
ro: Suprafaţă

note: i18n: file ./data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml line 192 i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 188 i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 176 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 207 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml li
en: Places of Interest
ro: Locuri de interes

note: i18n: file ./data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml line 201
en: Accurate Coastline
ro: Litoral exact

note: i18n: file ./data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml line 205 i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 234 i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 240 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 299 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml li
en: Coordinate Grid
ro: Grilaj al coordonatelor

note: i18n: file ./data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml line 165
en: Town
ro: Oraş

note: i18n: file ./data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml line 174 i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 179 i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 167 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 198 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml li
en: Mountain
ro: Munte

note: i18n: file ./data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml line 183 i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 222 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 253 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml line 267 i18n: file ./data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml line
en: River
ro: RÎu

note: i18n: file ./data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml line 187 i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 218 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 249 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml line 263 i18n: file ./data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml line
en: Lake
ro: Lac

note: i18n: file ./data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml line 196 i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 192 i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 180 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 211 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml li
en: Geographic Pole
ro: Pol geografic

note: i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 5
en: Earth at Night
ro: Pămîntul noaptea

note: i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 15
en: This image of <i>Earth's city lights</i> was created with data from the Defense Meteorological Satellite Program (DMSP) Operational Linescan System (OLS).
ro: Această imagine a<i>luminilor oraşelor de pe Pămînt</i> a fost creată cu date de la  Defense Meteorological Satellite Program (DMSP) Operational Linescan System (OLS).

note: i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 183 i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 171 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 202 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml line 216 i18n: file ./data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml line 2
en: Volcano
ro: Vulcan

note: i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 196 i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 184 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 215 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml line 229 i18n: file ./data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml line 2
en: Magnetic Pole
ro: Pol magnetic

note: i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 200 i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 188 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 219 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml line 233 i18n: file ./data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml line 2
en: Airport
ro: Aeroport

note: i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 204 i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 192 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 223 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml line 237 i18n: file ./data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml line 2
en: Shipwreck
ro: Epavă

note: i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 208 i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 196 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 227 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml line 241 i18n: file ./data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml line 2
en: Astronomical Observatory
ro: Observator astronomic

note: i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 221
en: Light terrain
ro: Teren luminos

note: i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 225
en: Dark terrain
ro: Teren întunecat

note: i18n: file ./data/maps/earth/citylights/citylights.dgml line 229 i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 235 i18n: file ./data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml line 258
en: Water
ro: Apă

note: i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 5
en: Plain Map
ro: Hartă simplă

note: i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 15
en: <p>A <i>plain map</i>.</p><p>It uses vector lines to mark coastlines and country borders, etc...</p>
ro: <p>A <i>hartă simplă</i>.</p><p>Foloseşte linii vectoriale pentru marcarea liniilor de coastă, a graniţelor de ţară etc...</p>

note: i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 201 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 232 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml line 246 i18n: file ./data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml line 232 i18n: file ./data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml line 2
en: Boundaries
ro: Graniţe

note: i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 214 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 245 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml line 259 i18n: file ./data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml line 245 i18n: file ./data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml line 2
en: Water Bodies
ro: Hotare de apă

note: i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 205 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 236 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml line 250 i18n: file ./data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml line 236 i18n: file ./data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml line 2
en: International
ro: Internaţional

note: i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 209 i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 240 i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml line 254 i18n: file ./data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml line 240 i18n: file ./data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml line 2
en: State
ro: Stat

note: i18n: file ./data/maps/earth/plain/plain.dgml line 231
en: Land
ro: Uscat

note: i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 5
en: Precipitation (July)
ro: Precipitaţii (iulie)

note: i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 15
en: A map which shows the average precipitation (rain/snow/hail/etc) in July.
ro: O hartă care arată precipitaţii medii (ploaie / zăpadă / grindina / etc), în luna iulie.

note: i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 258 i18n: file ./data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml line 258
en: Precipitation
ro: Precipitaţii

note: i18n: file ./data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml line 294 i18n: file ./data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml line 294
en: 1024 mm or more
ro: 1024 mm sau mai mult

note: i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml line 272
en: Elevation
ro: Înălţime:

note: i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml line 341
en: Ice and Glaciers
ro: Gheaţă şi gheţari

note: i18n: file ./data/maps/earth/srtm/srtm.dgml line 312
en: 0 m (Water)
ro: 0 m (apă)

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 11
en: <p>A <i>global roadmap</i> created by the OpenStreetMap (OSM) project.</p><p>OSM is an open community which creates free editable maps. The OSM data was rendered using Mapnik.</p>
ro: <p>A <i>Hartă globală</i> creată de proiectul OpenStreetMap (OSM) .</p><p>OSM este o comunitate deschisă, care creează hărţi gratuite editabile. Datele OSM  au fost randate utilizând Mapnik.</p>

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 98
en: Transportation
ro: Transport

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 182
en: Areas
ro: Zone

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 102
en: Motorway
ro: Autostrada

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 106
en: Trunk road
ro: Drum camioane

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 110
en: Primary road
ro: Drum principal

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 114
en: Secondary road
ro: Drum secundar

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 118
en: Unclassified road
ro: Drum neclasificat

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 122
en: Unsurfaced road
ro: Drum neasfaltat

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 126
en: Track
ro: Pistă

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 130
en: Byway
ro: Stradă cu două sensuri

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 134
en: Bridleway
ro: Călărie

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 138
en: Cycleway
ro: Pista biciclişti

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 142
en: Footway
ro: Trotuar

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 146
en: Railway
ro: Cale ferată

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 150
en: Subway
ro: Metrou

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 154
en: Lightrail, tram
ro: Şină de tramvai, tramvai

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 158
en: Airport runway, taxiway
ro: Pistă aeroport,  pistă taxi

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 162
en: Airport apron, terminal
ro: Apron aeroport, terminal

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 166
en: Administrative boundary
ro: Frontieră administrativă

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 170
en: Bridge
ro: Pod

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 174
en: Tunnel
ro: Tunel

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 178
en: Railway station
ro: Staţie de cale ferată

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 186
en: Forest
ro: Pădure

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 190
en: Wood
ro: Lemn

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 194
en: Golf course
ro: Curs golf

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 198
en: Park
ro: Parc

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 202
en: Residential Area
ro: Zonă rezidenţială

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 206
en: Tourist attraction
ro: Atracţie turistică

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 210
en: Common, meadow
ro: Comune, lunca

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 214
en: Retail area
ro: Zonă amănunţită

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 218
en: Industrial Area
ro: Zonă industrială

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 222
en: Commercial Area
ro: Zonă comercială

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 226
en: Heathland
ro: Land

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 230
en: Lake, reservoir
ro: Lac, rezervor

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 234
en: Farm
ro: Fermă

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 238
en: Brownfield site
ro: Site Brownfield

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 242
en: Cemetery
ro: Cimitir

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 246
en: Allotments
ro: Alocaţii

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 250
en: Sports pitch
ro: Zona sportivă

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 254
en: Sports centre
ro: Centru sportiv

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 258
en: Nature reserve
ro: Rezervaţie naturală

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 262
en: Military area
ro: Regiune militară

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 269
en: School, university
ro: Şcoală, universitate

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 273
en: Significant Building
ro: Clădire semnificativă

note: i18n: file ./data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml line 277
en: Summit, peak
ro: Summit, vârf

note: i18n: file ./data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml line 5
en: Temperature (July)
ro: Temperatură (iulie)

note: i18n: file ./data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml line 15
en: A map which shows the average temperature in July.
ro: O hartă care arată temperatura medie în luna iulie.

note: i18n: file ./data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml line 258 i18n: file ./data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml line 257 i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:44 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_temperatureBox) i18n: file: src/plugins/render/weather/Weathe
en: Temperature
ro: Temperatură

note: i18n: file ./data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml line 5
en: Satellite View
ro: Imagine din satelit

note: i18n: file ./data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml line 15
en: <p>Earth as seen from Space.</p><p>The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p>
ro: Pămîntul văzut din spaţiu. Harta se bazează pe imaginile "Blue Marble Next Generation" de la NASA. Credit: Oservatorul PămÎntesc al lui NASA

note: i18n: file ./data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml line 242
en: Ice
ro: Gheaţă

note: i18n: file ./data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml line 250
en: Vegetation
ro: Vegetaţie

note: i18n: file ./data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml line 254
en: Desert
ro: Deşert

note: i18n: file ./data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml line 5
en: Precipitation (December)
ro: Precipitaţii (decembrie)

note: i18n: file ./data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml line 15
en: A map which shows the average precipitation in December.
ro: O hartă care arată precipitaţiile medii  în decembrie.

note: i18n: file ./data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml line 5
en: Temperature (December)
ro: Temperatură (decembrie)

note: i18n: file ./data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml line 15
en: A map which shows the average temperature in December.
ro: O hartă care arată temperatura medie în luna decembrie.

note: i18n: file ./data/maps/moon/clementine/clementine.dgml line 5
en: Moon
ro: Luna

note: i18n: file ./data/maps/moon/clementine/clementine.dgml line 15
en: <p>The moon.</p><p>The map is based on data from the Clementine Moon mission (UVVIS Basemap Mosaic). Credits: NASA/SDIO, Courtesy <a href="http://astrogeology.usgs.gov">USGS Astrogeology Research Program</a></p>
ro: <p>Luna.</p><p>Harta se bazează pe date de la misiunea pe Lună Clementine(UVVIS Basemap Mosaic). Credite: NASA/SDIO, Courtesy <a href="http://astrogeology.usgs.gov">Programul de Cercetare Astrolgică USGS</a></p>

note: i18n: file ./data/maps/moon/clementine/clementine.dgml line 114
en: Landing Sites
ro: Locuri de aterizare

note: i18n: file ./data/maps/moon/clementine/clementine.dgml line 134
en: Craters
ro: Cratere

note: i18n: file ./data/maps/moon/clementine/clementine.dgml line 147
en: Other features
ro: Alte calităţi

note: i18n: file ./data/maps/moon/clementine/clementine.dgml line 117
en: Manned landing site
ro: Zonă de aterizare cu oameni la bord

note: i18n: file ./data/maps/moon/clementine/clementine.dgml line 121
en: Robotic rover
ro: Călător robot

note: i18n: file ./data/maps/moon/clementine/clementine.dgml line 125
en: Unmanned soft landing
ro: Aterizare uşoară fără oameni la bord

note: i18n: file ./data/maps/moon/clementine/clementine.dgml line 129
en: Unmanned hard landing
ro: Aterizare grea fără oameni la bord

note: i18n: file ./data/maps/moon/clementine/clementine.dgml line 138
en: Crater, impact crater
ro: Crater, crater de impact

note: i18n: file ./data/maps/moon/clementine/clementine.dgml line 151
en: Mons, mountain
ro: Munţi, munte

note: i18n: file ./data/maps/moon/clementine/clementine.dgml line 155
en: Vallis, valley
ro: Văi, vale

note: i18n: file ./data/maps/moon/clementine/clementine.dgml line 159
en: Other
ro: Altul

note: i18n: file ./data/maps/moon/clementine/clementine.dgml line 169
en: Selenographic Pole
ro: Pol selenografic

note: i18n: file ./data/legend.html i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:310 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, population_lbl)
en: Population:
ro: Populaţie:

note: i18n: file ./data/legend.html
en: Capitals:
ro: Capitale:

note: i18n: file ./data/legend.html
en: Red:&nbsp;Nation
ro: Roşu:&nbsp;Naţiune

note: i18n: file ./data/legend.html
en: Orange:&nbsp;State
ro: Portocaliu:&nbsp;Stat

note: i18n: file ./data/legend.html
en: Yellow:&nbsp;County
ro: Galben:&nbsp;Judeţ

note: i18n: file ./data/legend.html
en: White:&nbsp;None
ro: Alb:&nbsp;Nimic

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigationSettingsWidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MarbleNavigationSettingsWidget)
en: Marble Cache Settings
ro: Setări Marble Cache

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigationSettingsWidget.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_dragLocation)
en: &Drag location:
ro: &Trage locaţie

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigationSettingsWidget.ui:51 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_dragLocation)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">While dragging the mouse there are two standard behaviours when dealing with a virtual globe:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The location below mouse pointer will follow the cursor exactly: As a result e.g. the north pole will not stay at the top which can lead to confusion. By default Marble makes sure that north is always up which results in a dragging behaviour where the location below the mouse pointer slightly "detaches" from the cursor. </p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Nici o descriere disponibilă.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px;  margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dacă ai o conexiune la internet, acceseaza fila "Wikipedia" situată la inceputul acestei pagini, pentru a obţine mai multe informatiii</p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigationSettingsWidget.ui:55 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_dragLocation)
en: Keep Planet Axis Vertically
ro: Păstrează axa planetei verticală

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigationSettingsWidget.ui:60 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_dragLocation)
en: Follow Mouse Pointer
ro: Urmăreşe indicatorul mausului

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigationSettingsWidget.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_onStartup)
en: &On startup:
ro: &La pornire:

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigationSettingsWidget.ui:93 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_onStartup)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By default Marble will display the home location immediately after the application has started. As an alternative it can also show the last position that was active when the user left the application. </p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font- weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Rol</span></p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigationSettingsWidget.ui:97 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_onStartup)
en: Show Home Location
ro: &Setează locaţia "acasă"

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigationSettingsWidget.ui:102 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_onStartup)
en: Return to Last Location Visited
ro: Revin-o la ultima locaţie vizitată

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigationSettingsWidget.ui:122 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_externalEditor)
en: &External Editor:
ro: &Editor extern

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigationSettingsWidget.ui:132 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_externalEditor)
en: <p>The application that is launched to edit maps. Potlatch (default) requires a web browser with flash support to be installed. When selecting josm or merkaartor, make sure that the respective application is installed.</p>
ro: <p> aplicaţie care este lansat pentru a edita hărţi. Potlatch (implicit)necesită un browser web cu suport flash pentru a fi instalate. La selectareajosm sau merkaartor, asiguraţi-vă că aplicaţia respectivă este instalat. </p>

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigationSettingsWidget.ui:159 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_animateTargetVoyage)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When searching for a location Marble can either move instantly to the new location or it can show a travel animation from the previous place to the new place.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Rol</span></p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigationSettingsWidget.ui:162 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateTargetVoyage)
en: &Animate voyage to the target
ro: &Animează  voyage la ţintă

note: i18n: file: src/lib/MarblePluginSettingsWidget.ui:23 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_plugins)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">This is Marble's machine room for advanced users. Here you can select and deselect the functionality that is provided through plugins. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Deselecting a plugin will remove the functionality from the map, menus and toolbars. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Also some of the plugins might allow for tweaking their configuration a bit. </span></p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
     p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Nici o descriere disponibilă.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dacă ai o conexiune la internet, accesează fila "Wikipedia" situată la începutul acestei pagini, pentru a obţine mai multe informaţiii</p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarblePluginSettingsWidget.ui:26 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_plugins)
en: P&lugins
ro: Modu&le

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:23 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, timeZone)
en: Time Zone
ro: Fus orar

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_systemTimezone)
en: System time zone
ro: Sistemul de fus orar

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_customTimezone)
en: Choose Time zone
ro: Alege Fus orar

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:68 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Greenwich Mean Time
ro: Timpul faţă de meridianul Greenwich

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:73 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: European Central Time
ro: Timpul central European

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:78 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Eastern European Time
ro: Timp Europa de est

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:83 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Egypt Standard Time
ro: Timp Standard Egypt

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:88 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Eastern African Time
ro: Timp Africa de Est

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:93 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Middle East Time
ro: Timp Orient Mijlociu

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:98 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Near East Time
ro: Timp Orientul Apropiat

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:103 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Pakistan Lahore Time
ro: Timp Pakistan Lahore

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:108 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: India Standard Time
ro: Timp Standard India

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:113 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Bangladesh Standard Time
ro: Timp Standard Bangladesh

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:118 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Vietnam Standard Time
ro: Timp Standard Vietnam

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:123 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: China Taiwan Time
ro: Timp China Taiwan

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:128 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Japan Standard Time
ro: Timp Standard Japonia

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:133 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Australia Central Time
ro: Timp Australia Centrală

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:138 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Australia Eastern Time
ro: Timp Australia de Est

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:143 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Solomon Standard Time
ro: Timp Standard Solomon

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:148 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: New Zealand Standard Time
ro: Timp Standard Noua Zeelandă

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:153 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Midway Islands Time
ro: Timp Insulele de mijloc

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:158 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Hawaii Standard Time
ro: Timp Standard Hawaii

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:163 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Alaska Standard Time
ro: Timp Standard  Alaska

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:168 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Pacific Standard Time
ro: Timp Standard Pacific

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:173 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Phoenix Standard Time
ro: Timp Standard Phoenix

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:178 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Mountain Standard Time
ro: Timp Standard Munţi

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:183 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Central Standard Time
ro: Timpul Central Standard

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:188 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Eastern Standard Time
ro: Timp Standard Est

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:193 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Indiana Eastern Standard Time
ro: Timp Standard Indiana de Est

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:198 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Puerto Rico and US Virgin Islands Time
ro: Timp Puerto Rico şi Insulele Virgine

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:203 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Canada Newfoundland Time
ro: Timp Canada nouă

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:208 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Argentina Standard Time
ro: Timp Standard Argentina

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:213 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Brazil Eastern Time
ro: Timp Brazilia de Est

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:218 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chosenTimezone)
en: Central African Time
ro: Timp Africa Centrală

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:231 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, whenMarbleStarts)
en: When Marble starts
ro: Când Marble începe

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:237 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_systemTime)
en: Load system time
ro: Încărcarea timpului sistemului

note: i18n: file: src/lib/MarbleTimeSettingsWidget.ui:247 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_lastSessionTime)
en: Load last session time
ro: Încarcă timpul ultimei sesiuni

note: i18n: file: src/lib/MarbleCacheSettingsWidget.ui:20 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_cache)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">There are two caches being used for Marble: The physical memory which is needed to keep map data in the computer's memory. Increasing the value will make the application more responsive. The hard disc memory cache is used by download contents from the Internet (e.g. Wikipedia data or map data). Decrease this value if you want to save space on the hard disc and if high usage of the Internet is not an issue. </p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Nici o descriere  disponibilă.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dacă ai o conexiune la internet, accesează fila "Wikipedia" situată la începutul acestei pagini, pentru a obţine mai multe informaţiii</p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarbleCacheSettingsWidget.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_volatileCache)
en: &Physical memory:
ro: &Memorie fizică:

note: i18n: file: src/lib/MarbleCacheSettingsWidget.ui:77 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_clearVolatileCache)
en: C&lear
ro: C&urăţă

note: i18n: file: src/lib/MarbleCacheSettingsWidget.ui:128 i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_persistentTileCacheLimit)
en: Unlimited
ro: Nelimitat

note: i18n: file: src/lib/MarbleCacheSettingsWidget.ui:154 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_clearPersistentCache)
en: Cl&ear
ro: Cu&răţă

note: i18n: file: src/lib/MarbleCacheSettingsWidget.ui:180 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin- right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Rol</span></p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarbleCacheSettingsWidget.ui:248 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyType)
en: Proxy type:
ro: Tip proxy:

note: i18n: file: src/lib/MarbleCacheSettingsWidget.ui:286 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_proxyAuth)
en: Requires authentication
ro: Necesită autentificare

note: i18n: file: src/lib/MarbleCacheSettingsWidget.ui:309 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_username)
en: U&sername:
ro: N&ume utilizator:

note: i18n: file: src/lib/MarbleCacheSettingsWidget.ui:342 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_password)
en: &Password:
ro: &Parola

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:17 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_units)
en: &Units
ro: &Unităţi

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_distanceUnit)
en: &Distance:
ro: &Distanţă:

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:57 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_distanceUnit)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit that gets used to measure altitude, lengths and distances (e.g. km, mi, ft).</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin- right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Rol</span></p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_distanceUnit)
en: Kilometer, Meter
ro: Kilometru, metru

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:66 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_distanceUnit)
en: Miles, Feet
ro: Mile, picioare

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_angleUnit)
en: An&gle:
ro: Un&ghi:

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:96 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_angleUnit)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the notation of angles in coordinates: By default the Degree-Minute-Second notation (e.g. 54°30'00" ) gets used. As an alternative you can choose decimal degrees (e.g. 54.5°).</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin- right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Rol</span></p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:100 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degree (DMS)
ro: Grade (DMS)

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:105 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_angleUnit)
en: Degree (Decimal)
ro: Grade(Decimal)

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:116 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_mapQuality)
en: Map &Quality
ro: &Calitate hartă

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:134 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_stillQuality)
en: &Still image:
ro: &Imagine fixă:

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:147 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_stillQuality)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the map quality that gets displayed while there is no user input. Usually this allows for high map quality as speed is no concern.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
     p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Rol</span></p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:154 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stillQuality) i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:209 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_animationQuality)
en: Outline Quality
ro: Tipăreşte pagina

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:159 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stillQuality) i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:214 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_animationQuality)
en: Low Quality
ro: Calitate slabă

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:164 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stillQuality) i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:219 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_animationQuality)
en: Normal
ro: Normală

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:169 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stillQuality) i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:224 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_animationQuality)
en: High Quality
ro: Calitate Înaltă

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:174 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stillQuality) i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:229 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_animationQuality)
en: Print Quality
ro: Calitate tipărire

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:188 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_animationQuality)
en: During &animations:
ro: Durata &animaţiile:

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:202 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_animationQuality)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the map quality that gets displayed during map animations (e.g. while dragging the globe). </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Especially on slow machines it is advisable to set this option to "low quality" as this will give better speed.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
     p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Nici o descriere disponibilă.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dacă ai o conexiune la internet, accesează fila "Wikipedia" situată la începutul acestei pagini, pentru a obţine mai multe informaţiii</p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:237 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_graphicsSystem)
en: G&raphics system:
ro: S&istemul de grafică:

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:248 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_graphicsSystem)
en: Specifies the graphics system that Qt uses to draw the map.
    Changing this setting might be a good idea if there are performance issues with the system's graphics drivers.
ro: Specifică sistemul grafic care îl foloseşte Qt pentru a desena harta 
    .Modificarea acestei setări ar putea fi o idee bună dacă există probleme de performanţă cu driverele sistemului grafic.

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:257 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_graphicsSystem)
en: Raster (Software rendering)
ro: Raster (Randează software)

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:289 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_textLabels)
en: &Text Labels
ro: &Etichete textuale

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:309 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_labelLocalization)
en: &Place names:
ro: &Denumiri locuri:

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:325 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_labelLocalization)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Places often have different names in different languages. The label on the map can show the name in the user's language. Alternatively it can display the name in the official language and glyphs of that place. </p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
     p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Rol</span></p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:329 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_labelLocalization)
en: Custom & Native Language
ro: Limba maternă şi personalizată

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:334 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_labelLocalization)
en: Custom Language
ro: Limbă personalizată

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:339 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_labelLocalization)
en: Native Language
ro: Limba maternă

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:363 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_mapFont)
en: Default map &font:
ro:  Harta & font implicit :

note: i18n: file: src/lib/MarbleViewSettingsWidget.ui:376 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QFontComboBox, kcfg_mapFont)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The default font that gets used on the map.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Fontul utilizat implicit pe hartă.</p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/ExternalEditor.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ExternalEditor)
en: External Map Editor Selection
ro: Selecţie Editor Hartă Externă

note: i18n: file: src/lib/ExternalEditor.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: External Map Editor
ro: Editor Hartă Externă

note: i18n: file: src/lib/ExternalEditor.ui:48 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, saveDefaultCheckBox)
en: Deactivate to be prompted for a map editor selection next time again. Otherwise, your choice is remembered and will be used automatically in the future. If you want to alter the default map editor later, you can do so in the Marble Settings.
ro: Dezactivaţi să vi se solicite din nou  o selecţie de editor de harta data viitoare .În caz contrar, alegerea dumneavoastră este amintită şi vor fi folosite în mod automat înviitor. Dacă doriţi să modificaţi  editor hartă implicit mai târziu, puteţi face acest lucru înSetări Marble.

note: i18n: file: src/lib/ExternalEditor.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveDefaultCheckBox)
en: Make my selection the default map editor
ro: Fă selecţia mea editorul de hartă prestbilit

note: i18n: file: src/lib/ExternalEditor.ui:69 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Editor Details
ro: Detalii Editor

note: i18n: file: src/lib/ExternalEditor.ui:81 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, screenshotLabel)
en: Editor Preview
ro: Previzualizaţi Editor

note: i18n: file: src/lib/ExternalEditor.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Potlatch is an OpenStreetMap editor for quick editing tasks and beginners. It requires a web browser with flash support.
ro: Potlatch este un editor pentru OpenStreetMap activităţi de editare rapidă şi începători.Este nevoie de un browser web cu suport flash.

note: i18n: file: src/lib/TileCreatorDialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TileCreatorDialog)
en: Creating Map
ro: Creez harta

note: i18n: file: src/lib/TileCreatorDialog.ui:507 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellite View</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Earth as seen from Space. The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Vedere din satelit </span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"> Pămîntul privit din spaţiu. Harta aceasta se bazează pe imaginile  "Blue Marble Next Generation" ale NASA. Responsabil: Earth Observatory al NASA</p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/TileCreatorDialog.ui:517 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, messageLabel)
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
ro: Marble trebuie să creeze această hartă.  Acest lucru trebuie făcut doar o singură dată şi ar putea dura cîteva secunde.

note: i18n: file: src/lib/TileCreatorDialog.ui:555 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: file: src/lib/NameDialog.ui:72 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancel) i18n: file: src/lib/BookmarkInfoDialog.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: &Cancel
ro: &Renunţă

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingWidget.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preferenceLabel)
en: Profile
ro: Profil

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingWidget.ui:27 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, routingProfileComboBox)
en: Car (fastest)
ro: Maşină (cel mai rapid)

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingWidget.ui:32 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, routingProfileComboBox)
en: Car (shortest)
ro: Maşină (cel mai scurt)

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingWidget.ui:37 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, routingProfileComboBox)
en: Bicycle
ro: Bicicletă

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingWidget.ui:42 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, routingProfileComboBox)
en: Pedestrian
ro: Pieton

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingWidget.ui:63 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, optionsLabel)
en: Show or hide routing options
ro: Arată sau ascunde opţiuni rută

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingWidget.ui:66 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, optionsLabel)
en: <a href="http://edu.kde.org">Configure</a>
ro: <a href="http://edu.kde.org">Configurează</a>

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingWidget.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: Search
ro: Caută

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingWidget.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open...
ro: Deschide

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingWidget.ui:125 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, routeComboBox)
en: Choose alternative routes
ro: Alege rute alternative

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingProfileSettingsDialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RoutingProfileSettingsDialog)
en: Configure Routing Profile
ro: Control al navigării

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingProfileSettingsDialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ro: Nume:

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingProfileSettingsDialog.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Active Route Services
ro: Servicii rute active

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingProfileSettingsDialog.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Service Settings
ro: Setări

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingProfileSettingsDialog.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: No configuration available
ro: Nicio configuraţie valabilă

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingProfileSettingsDialog.ui:102 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select Service to Configure
ro: Selectează Serviciu pentru Configurare

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingProfileSettingsDialog.ui:113 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureButton) i18n: file: src/plugins/runner/monav/MonavConfigWidget.ui:31 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Configure
ro: Configurează

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingSettingsWidget.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
ro: &Adaugă

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingSettingsWidget.ui:32 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureButton)
en: &Configure
ro: &Configurează

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingSettingsWidget.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
ro: &Şterge

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingSettingsWidget.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: Move &Up
ro: Mută & sus

note: i18n: file: src/lib/routing/RoutingSettingsWidget.ui:75 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: Move &Down
ro: Mută & jos

note: i18n: file: src/lib/NameDialog.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_namelbl) i18n: file: src/lib/BookmarkInfoDialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, name_lbl)
en: &Name
ro: &Nume

note: i18n: file: src/lib/SunControlWidget.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SunControlWidget)
en: Sun Control
ro: Control al soarelui

note: i18n: file: src/lib/SunControlWidget.ui:29 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sunShading)
en: Sun Shading
ro: Umbră Soare

note: i18n: file: src/lib/SunControlWidget.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, showShadow)
en: Shadow
ro: Umbră

note: i18n: file: src/lib/SunControlWidget.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, showNightMap)
en: Night Map
ro: Hartă nocturnă

note: i18n: file: src/lib/SunControlWidget.ui:61 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sunZenith)
en: Sun is Zenith at
ro: Soarele este la zenit la

note: i18n: file: src/lib/SunControlWidget.ui:70 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, showZenith)
en: Show
ro: Arată

note: i18n: file: src/lib/SunControlWidget.ui:77 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hideZenith)
en: Hide
ro: Ascunde

note: i18n: file: src/lib/SunControlWidget.ui:115 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyButton) i18n: file: src/lib/TimeControlWidget.ui:188
en: Apply
ro: Aplică

note: i18n: file: src/lib/SunControlWidget.ui:122 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: file: src/lib/TimeControlWidget.ui:198
en: Cancel
ro: Renunţă

note: i18n: file: src/lib/GoToDialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GoTo)
en: Go To...
ro: Mergi la...

note: i18n: file: src/lib/MarbleAboutDialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MarbleAboutDialog)
en: About Marble
ro: Despre Marble

note: i18n: file: src/lib/MarbleAboutDialog.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pMarbleTitleLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Marble Virtual Globe</span></p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font- weight:600;">Globul terestru pentru desktop Marble</span></p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarbleAboutDialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pMarbleVersionLabel)
en: Version Unknown
ro: Versiune necunoscută

note: i18n: file: src/lib/MarbleAboutDialog.ui:86 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_aboutTab)
en: &About
ro: &Despre

note: i18n: file: src/lib/MarbleAboutDialog.ui:105 i18n: ectx: property (html), widget (QTextBrowser, m_pMarbleAboutBrowser)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">(c) 2007, The Marble Project</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">http://edu.kde.org/marble</span></p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
     <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(c) 2007, Proiectul Marble</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">http://edu.kde.org/marble</p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarbleAboutDialog.ui:116 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_authorsTab)
en: A&uthors
ro: A&utori

note: i18n: file: src/lib/MarbleAboutDialog.ui:132 i18n: ectx: property (html), widget (QTextBrowser, m_pMarbleAuthorsBrowser) i18n: file: src/lib/MarbleAboutDialog.ui:159 i18n: ectx: property (html), widget (QTextBrowser, m_pMarbleDataBrowser)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Globul terestru pentru desktop Marble</span></p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarbleAboutDialog.ui:143 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dataTab)
en: &Data
ro: &Date

note: i18n: file: src/lib/MarbleAboutDialog.ui:170 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_licenseTab)
en: &License Agreement
ro: Acord de &Licenţă

note: i18n: file: src/lib/MarbleAboutDialog.ui:186 i18n: ectx: property (html), widget (QTextBrowser, m_pMarbleLicenseBrowser)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;"></p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Globul terestru pentru desktop Marble</span></p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:62 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, moveUpButton) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:197 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:90
en: Up
ro: Sus

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:65 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, moveUpButton) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:200 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:93
en: Tilts the earth's axis towards the user.
ro: Înclină axa pămÎntului În direcţia utilizatorului.

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:78 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, moveLeftButton) i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:90 i18n: ectx: property (shortcut), widget (QToolButton, moveLeftButton) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:291 i18n: file: src/plugins/render/na
en: Left
ro: StÎnga

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:81 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, moveLeftButton) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:294 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:187
en: Rotates the earth counterclockwise around its axis.
ro: Roteşte pămÎntul În jurul axei proprii În sens invers al acelor de ceasornic

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:97 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, goHomeButton)
en: Reset View
ro: Reiniţializează vizualizarea

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:100 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, goHomeButton) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:163 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation_small.ui:23 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:56
en: Click this button to restore the original zoom level and view angle.
ro: Apasă acest buton pentru a reveni la valoarea originală a nivelului de apropiere si a unghiului perspectivei

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:109 i18n: ectx: property (shortcut), widget (QToolButton, goHomeButton) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:173 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation_small.ui:39 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:66
en: Home
ro: Acasă

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:116 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, moveRightButton) i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:128 i18n: ectx: property (shortcut), widget (QToolButton, moveRightButton) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:180 i18n: file: src/plugins/rende
en: Right
ro: Dreapta

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:119 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, moveRightButton) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:183 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:76
en: Rotates the earth clockwise around its axis.
ro: Roteteşte pămîntul În jurul axei proprii În sensul acelor de ceasornic

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:135 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, moveDownButton) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:274 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:167
en: Down
ro: Jos

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:138 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, moveDownButton) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:277 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:170
en: Tilts the earth's axis away from the user.
ro: Înclină axa pămîntului În direcţia opusă utilizatorului.

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:151 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, zoomInButton) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:254 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation_small.ui:46 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:147
en: Zoom In
ro: Apropie

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:154 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, zoomInButton) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:257 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation_small.ui:49 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:150
en: Zoom in by pressing this button to see more detail.
ro: Apropie apăsînd acest buton pentru a vedea mai multe detalii

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:178 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, zoomSlider) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:220 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:113
en: Zoom Slider
ro: Reglaj al magnificării

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:181 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, zoomSlider) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:223 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:116
en: Use this slider to adjust the zoom level of the map.
ro: Foloseşte acest reglaj pentru a ajusta nivelul magnificării hărţii

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:209 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, zoomOutButton) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:140 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation_small.ui:72 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:33
en: Zoom Out
ro: Depărtează

note: i18n: file: src/lib/MarbleNavigator.ui:212 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, zoomOutButton) i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:143 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation_small.ui:75 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:36
en: Zoom out by pressing this button to see less detail.
ro: Depărteaza apăsÎnd acest buton pentru a vedea mai puţine detalii

note: i18n: file: src/lib/LatLonBoxWidget.ui:17 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LatLonBoxWidget)
en: Select a geographic region
ro: Selectează o regiune geografică

note: i18n: file: src/lib/LatLonBoxWidget.ui:41 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, northSpinBox)
en: Northern Latitude
ro: Latitudine nordică

note: i18n: file: src/lib/LatLonBoxWidget.ui:63 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, northLabel)
en: &N
ro: N

note: i18n: file: src/lib/LatLonBoxWidget.ui:90 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, westSpinBox)
en: Western Longitude
ro: Longitudine vestică

note: i18n: file: src/lib/LatLonBoxWidget.ui:139 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eastSpinBox)
en: Eastern Longitude
ro: Longitudine estică

note: i18n: file: src/lib/LatLonBoxWidget.ui:188 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, southSpinBox)
en: Southern Latitude
ro: Latitudine  sudică

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlacemarkInfoDialog)
en: Marble Infocenter
ro: Centru de informaţii Marble

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:30 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Data Sheet
ro: Foaie de date

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:44 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, name_val_lbl) i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:47 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, name_val_lbl)
en: Name of the location
ro: Numele poziţiei de pe hartă

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:53 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, name_val_lbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Name</span></p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Nume</span></p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:95 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, role_val_lbl)
en: Role
ro: Rolul

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:98 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, role_val_lbl)
en: Role of the location.
ro: Rolul poziţiei de pe hartă

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:104 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, role_val_lbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Role</span></p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Rol</span></p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:114 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, altername_val_lbl)
en: Alternative name
ro: Nume alternativ

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:117 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, altername_val_lbl)
en: Alternative name of the location.
ro: Nume alternativ al poziţiei pe hartă.

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:120 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altername_val_lbl)
en: Alternative Name
ro: Nume alternativ

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:132 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, description_lbl)
en: Short description:
ro: Descriere succintă:

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:145 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextBrowser, description_val_browser)
en: Description
ro: Descriere

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:148 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextBrowser, description_val_browser)
en: Description field
ro: CÎmp rezervat descrierii

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:157 i18n: ectx: property (html), widget (QTextBrowser, description_val_browser)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">No description available.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If you are connected to the Internet please click the "Wikipedia" tab at the top of this page to get more information.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Nici o descriere disponibilă.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px;  margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dacă ai o conexiune la internet, accesează fila "Wikipedia" situată la începutul acestei pagini, pentru a obţine mai multe informaţiii</p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:182 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, coordinates_lbl)
en: Coordinates:
ro: Coordonate:

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:242 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elevation_lbl)
en: Elevation:
ro: Înălţime:

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:284 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, country_lbl)
en: Country:
ro: Ţara:

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:297 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, country_val_lbl) i18n: file: src/plugins/runner/monav/MonavConfigWidget.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Country
ro: Ţara

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:336 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, area_lbl)
en: Area:
ro: Suprafaţa:

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:349 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, area_val_lbl)
en: 0.0 sq km
ro: 0.0 km pătraţi

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:362 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, diameter_lbl)
en: Diameter:
ro: Diametru:

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:388 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gmtdst_lbl)
en: Timezone (Normal/DST):
ro: Timpul zonei(Normal/DST):

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:402 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, state_lbl)
en: State:
ro: Stat :

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:462 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pBackButton) i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:468 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_pBackButton)
en: Back
ro: Înapoi

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:465 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, m_pBackButton)
en: Move backwards one step in the browsing history.
ro: Un pas Înapoi În desfăşurarea navigării.

note: i18n: file: src/lib/PlacemarkInfoDialog.ui:482 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_pPrintButton)
en: Print Page
ro: Tipăreşte pagina

note: i18n: file: src/lib/DataMigrationWidget.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DataMigrationWidget)
en: Data Migration
ro: Navigare

note: i18n: file: src/lib/DataMigrationWidget.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_label)
en: Marble has found map data stored by a previous Marble version.<br/>Should this data get converted so that it can be used by the current version?
ro: Marble a găsit date hartă stocate de către o versiune anterioară Marble. <br/> Trebuie ca aceste date să fie transformate astfel încât să poată fi utilizate de către versiunea curentă?

note: i18n: file: src/lib/TileLevelRangeWidget.ui:17 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Zoom
ro: Apropie

note: i18n: file: src/lib/TileLevelRangeWidget.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tileLevelLabel)
en: &Tile Level Range:
ro: &Nivel Gamă Placă

note: i18n: file: src/lib/TileLevelRangeWidget.ui:35 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, topSpinBox)
en: Minimum Tile Level
ro: Nivel minim placă

note: i18n: file: src/lib/TileLevelRangeWidget.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toLabel)
en: to
ro: la

note: i18n: file: src/lib/TileLevelRangeWidget.ui:58 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, bottomSpinBox)
en: Maximum Tile Level
ro: Nivel maxim placă

note: i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2)
en: &Search
ro: &Caută

note: i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:36 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, searchLineEdit)
en: Search line
ro: Linie de căutare

note: i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:39 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, searchLineEdit)
en: Here you can enter the name of the location you are searching for.
ro: Aici poţi introduce numele poziţiei de pe hartă pe care o cauţi

note: i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:67 i18n: ectx: property (toolTip), widget (MarbleSearchListView, locationListView)
en: Location Browser
ro: Locaţie browser

note: i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:70 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MarbleSearchListView, locationListView)
en: Double click an entry of this list to get it displayed on the map.
ro: Fă click dublu pe un element al listei pentru a-l vedea pe hartă

note: i18n: file: src/lib/NavigationWidget.ui:160 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, goHomeButton) i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation_small.ui:20 i18n: file: src/plugins/render/navigation/navigation.ui:53
en: Navigate to your 'Home Location'
ro: Du-te la "zona ta de start"

note: i18n: file: src/lib/MapViewWidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MapViewWidget)
en: Map View
ro: Vizualizare hartă

note: i18n: file: src/lib/MapViewWidget.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, projectionLabel_2)
en: &Projection
ro: &Proiecţie

note: i18n: file: src/lib/MapViewWidget.ui:34 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, projectionComboBox)
en: Globe
ro: Glob

note: i18n: file: src/lib/MapViewWidget.ui:43 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, projectionComboBox)
en: Flat Map
ro: Hartă plană

note: i18n: file: src/lib/MapViewWidget.ui:74 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, celestialBodyLabel)
en: &Celestial Body
ro: &Corp ceresc

note: i18n: file: src/lib/MapViewWidget.ui:107 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mapThemeLabel)
en: &Theme
ro: &Temă

note: i18n: file: src/lib/MapViewWidget.ui:129 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MarbleThemeSelectView, marbleThemeSelectView)
en: Here you can choose the preferred map view from different topics.
ro: Aici poţi alege modul de vizualizare a hărţii folosind informaţii din diverse domenii

note: i18n: file: src/lib/CurrentLocationWidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CurrentLocationWidget)
en: Current Location
ro: Poziţia curentă pe hartă

note: i18n: file: src/lib/CurrentLocationWidget.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, projectionLabel_3)
en: Position Tracking
ro: Poziţie

note: i18n: file: src/lib/CurrentLocationWidget.ui:37 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, positionTrackingComboBox)
en: Disabled
ro: Dezactivat

note: i18n: file: src/lib/CurrentLocationWidget.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: No position available.
ro: Nicio poziţie valabilă

[ctx: Select the method to use to recenter your GPS location on map.]
note: i18n: file: src/lib/CurrentLocationWidget.ui:79 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, recenterLabel)
en: Select the method to use to re-center your GPS location on map.
ro: Selectaţi metoda de a utiliza pentru a re-centra locaţia dvs. GPS pe hartă.

note: i18n: file: src/lib/CurrentLocationWidget.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recenterLabel)
en: Re-center
ro: Re-centrează

[ctx: Disable Auto Recenter]
note: i18n: file: src/lib/CurrentLocationWidget.ui:93 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, recenterComboBox)
en: Disabled
ro: Dezactivat

[ctx: Always keep gps location at the center of the map]
note: i18n: file: src/lib/CurrentLocationWidget.ui:98 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, recenterComboBox)
en: Keep at Center
ro: Păstreză la centru

[ctx: Auto center when required]
note: i18n: file: src/lib/CurrentLocationWidget.ui:103 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, recenterComboBox)
en: When required
ro: Când e solicitat

[ctx: Auto Zoom to appropriate zoom level]
note: i18n: file: src/lib/CurrentLocationWidget.ui:114 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoZoomCheckBox)
en: Auto Zoom to appropriate zoom level
ro: Auto Zoom pentru a apropia nivelul de zoom

note: i18n: file: src/lib/CurrentLocationWidget.ui:117 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoZoomCheckBox)
en: Auto Zoom
ro: Apropie Auto

note: i18n: file: src/lib/FileViewWidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileViewWidget)
en: File View
ro: Vizualizare fişiere

note: i18n: file: src/lib/FileViewWidget.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_saveButton)
en: &Save
ro: &Salvează

note: i18n: file: src/lib/FileViewWidget.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_closeButton)
en: &Close
ro: &Închide

note: i18n: file: src/lib/LegendWidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LegendWidget) i18n: file: src/lib/PrintOptions.ui:72 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, legendCheckBox)
en: Legend
ro: Legendă

note: i18n: file: src/lib/BookmarkInfoDialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, description_lbl)
en: &Description
ro: &Descriere

note: i18n: file: src/lib/BookmarkInfoDialog.ui:73 i18n: ectx: property (html), widget (QTextEdit, description)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <table border="0" style="-qt-table-type: root; margin-top:4px; margin-bottom:4px; margin-left:4px; margin-right:4px;">
    <tr>
    <td style="border: none;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt;"></p></td></tr></table></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(c) 2007, Proiectul Marble</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">http://edu.kde.org/marble</p></body></html>

note: i18n: file: src/lib/BookmarkInfoDialog.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folder_lbl)
en: &Folder
ro: &Fişier

note: i18n: file: src/lib/BookmarkInfoDialog.ui:110 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newFolderButton)
en: &Add Folder
ro: &Adaugă folder

note: i18n: file: src/lib/TimeControlWidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TimeControlWidget)
en: Time Control
ro: Control al timpului

note: i18n: file: src/lib/TimeControlWidget.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, time)
en: Time
ro: Timp

note: i18n: file: src/lib/TimeControlWidget.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentLabel)
en: Current Date Time :
ro: Timpul şi data curentă :

note: i18n: file: src/lib/TimeControlWidget.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, newLabel)
en: New Date Time      :
ro: Dată nouă timp :

note: i18n: file: src/lib/TimeControlWidget.ui:55 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nowToolButton)
en: Now
ro: Acum

note: i18n: file: src/lib/TimeControlWidget.ui:75 i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateTimeEdit, newDateTimeEdit) i18n: file: src/lib/TimeControlWidget.ui:109 i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateTimeEdit, currentDateTimeEdit)
en: dd/MM/yyyy hh:mm AP
ro: yy/ll/aaaa oo:mm AP

note: i18n: file: src/lib/TimeControlWidget.ui:119 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, timeSpeed)
en: Time Speed
ro: Viteză timp

note: i18n: file: src/lib/PrintOptions.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mapGroupBox)
en: Map
ro: Hartă

note: i18n: file: src/lib/PrintOptions.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mapCheckBox)
en: Visible Globe Region
ro: Regiune glob vizibilă

note: i18n: file: src/lib/PrintOptions.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, backgroundCheckBox)
en: Outer Space
ro: Spaţiu extraterestru

note: i18n: file: src/lib/PrintOptions.ui:98 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, routeGroupBox)
en: Route
ro: Rută

note: i18n: file: src/lib/PrintOptions.ui:104 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, routeSummaryCheckBox)
en: Route Summary
ro: Ruta pe scurt

note: i18n: file: src/lib/PrintOptions.ui:111 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drivingInstructionsCheckBox)
en: Driving Instructions
ro: Instrucţiuni conducere

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, WeatherConfigWidget)
en: Configure Weather Plugin
ro: Configurează plugin vreme

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:23 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_informationGroupBox)
en: Information
ro: Informaţie

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:30 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_weatherConditionBox)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Here you can choose if you want the weather condition to be shown (for example, clouds or clear sky.) Marble will only show the condition if this information is available.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Aici poţi alege dacă vrei să fie afişate condiţiile meteo (de exmplu nori sau cer senin.) Marble va afişa doar dacă informaţia este disponibilă.</p></body></html>

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_weatherConditionBox)
en: Weather condition
ro: Condiţii meteo

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:41 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_temperatureBox)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selects if you want the temperature to be shown. The temperature will only be shown for the stations it is available for.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selectează dacă vrei ca tempereatura să fie afişată. Temperatura va fi afişată pentru staţii doar dacă este disponibilă.</p></body></html>

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:52 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_windDirectionBox)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select if you want the wind direction to be shown. The wind direction will only be shown if it is available for the particular station.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selectează dacă vrei ca direcţia vântului să die afişată.Direcţia vântului va fi afişată doar dacă este disponibilă pentru o anumită staţie anume.</p></body></html>

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:55 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_windDirectionBox)
en: Wind direction
ro: Direcţie vânt

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:63 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_windSpeedBox)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select if you want the wind speed to be shown. The wind speed will only be shown if it is available for the particular station.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selectează dacă vrei ca direcţia vântului să die afişată.Direcţia vântului va fi afişată doar dacă este disponibilă pentru o anumită staţie anume.</p></body></html>

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:66 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_windSpeedBox) i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:113 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_windSpeedLabel)
en: Wind speed
ro: Viteză vânt

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:76 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_unitsGroupBox)
en: Units
ro: Unităţi

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:92 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_temperatureComboBox)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the temperature.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Unitatea folosită pentru a măsura temeperatura</p></body></html>

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:121 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_windSpeedComboBox)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the wind speed.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Unitatea folosită pentru a măsura viteaza vântului.</p></body></html>

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:125 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_windSpeedComboBox)
en: Kilometers per hour
ro: Kilometru pe oră

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:130 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_windSpeedComboBox)
en: Miles per hour
ro: Mile pe oră

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:135 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_windSpeedComboBox)
en: Meters per second
ro: Kilometri pe oră

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:140 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_windSpeedComboBox)
en: Knots
ro: Noduri

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pressureLabel)
en: Pressure
ro: Presiune

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:165 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_pressureComboBox)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the air pressure.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Unitatea folosită pentru a măsura presiunea aerului.</p></body></html>

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:169 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_pressureComboBox)
en: Hecto Pascals
ro: Hecto Pascali

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:174 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_pressureComboBox)
en: Kilo Pascals
ro: Kilo Pascali

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:179 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_pressureComboBox)
en: Bars
ro: Bare

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:184 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_pressureComboBox)
en: Millimeters of Mercury
ro: Milimetri de mercur

note: i18n: file: src/plugins/render/weather/WeatherConfigWidget.ui:189 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_pressureComboBox)
en: Inches of Mercury
ro: Inchi de Mercur

note: i18n: file: src/plugins/render/wikipedia/WikipediaConfigWidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, WikipediaConfigWidget)
en: Configure Wikipedia Plugin
ro: Configurare Plugin Wikipedia

note: i18n: file: src/plugins/render/wikipedia/WikipediaConfigWidget.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showThumbnailCheckBox)
en: Show thumbnail images
ro: Arată localităţi

note: i18n: file: src/plugins/render/wikipedia/WikipediaConfigWidget.ui:32 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_itemNumberLabel)
en: Number of items on the screen
ro: Număr itemi pe ecran

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:24 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Display)
en: Display
ro: Afişare hartă

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fade data older than (minutes)
ro: Ascunde data mai veche de (minute)

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:62 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Do not show data older than (minutes)
ro: Nu arăta data mai veche de (minute)

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:79 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Internet)
en: Internet
ro: Internaţional

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:88 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_informationGroupBox)
en: APRS Data Sources
ro: Sursă Data APRS

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:94 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_internetBox)
en: Should information be gathered from the Internet APRS data source?
ro: Ar trebui ca Informaţiile să fie colectate de la sursa de date Internet  APRS?

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:97 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_internetBox)
en: Collect data from an APRS Internet server
ro: Colectarea datelor de pe un server de Internet APRS

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:122 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, m_serverName)
en: rotate.aprs.net
ro: roteşte.aprs.net

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:139 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Port
ro: Port:

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:155 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_tcpipdump)
en: Dump TCP/IP records to the debug stream
ro: Dump TCP / IP înregistrările la fluxul de depanare

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:166 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Device)
en: Device
ro: Dispozitiv

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:178 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: TNC Terminal Port
ro: Terminal Port TNC

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:184 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_serialBox)
en: Should information be gathered from a serial port?
ro: Informaţii ar trebui să fie culese de la un port serial?

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:187 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_serialBox)
en: Collect data from a serial TNC (In Text Mode)
ro: Colectarea datelor dintr-un serial TNC (În Mod Text)

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:218 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ttydump)
en: Dump TTY records to the debug stream
ro: Dump înregistrările TTY la fluxul de depanare

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:229 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:235 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:259 i18n: 
en: File
ro: Fişier

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:241 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFile)
en: Should information be gathered from a file?
ro: Informaţii ar trebui să fie colectate dintr-un fişier?

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:244 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFile)
en: Collect data from a file
ro: Colectarea datelor dintr-un fişier

note: i18n: file: src/plugins/render/aprs/AprsConfigWidget.ui:275 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_filedump)
en: Dump file records to the debug stream
ro: Dump înregistrările fişier la fluxul de depanare

note: i18n: file: src/plugins/render/routing/RoutingPlugin.ui:132 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, routingButton)
en: Guidance Mode
ro: Mode Orientare

note: i18n: file: src/plugins/render/routing/RoutingPlugin.ui:190 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, zoomOutButton)
en: zoom out
ro: Depărtează

note: i18n: file: src/plugins/render/routing/RoutingPlugin.ui:222 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, zoomInButton)
en: zoom in
ro: Apropie

note: i18n: file: src/plugins/render/routing/RoutingPlugin.ui:263 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, destinationDistanceLabel)
en: total time remaining
ro: Timp total rămas

note: i18n: file: src/plugins/runner/openrouteservice/OpenRouteServiceConfigWidget.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preference:
ro: Preferinţe :

note: i18n: file: src/plugins/runner/openrouteservice/OpenRouteServiceConfigWidget.ui:32 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, noMotorways)
en: Avoid motorways
ro: Evită autostrăzi

note: i18n: file: src/plugins/runner/openrouteservice/OpenRouteServiceConfigWidget.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, noTollways)
en: Avoid tollways
ro: Evită  rute

note: i18n: file: src/plugins/runner/routino/RoutinoConfigWidget.ui:30 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Profile:
ro: Profil:

note: i18n: file: src/plugins/runner/routino/RoutinoConfigWidget.ui:44 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Method
ro: Metodă

note: i18n: file: src/plugins/runner/routino/RoutinoConfigWidget.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fastest)
en: Fastest
ro: Cel mai rapid

note: i18n: file: src/plugins/runner/routino/RoutinoConfigWidget.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, shortest)
en: Shortest
ro: Cel mai scurt

note: i18n: file: src/plugins/runner/monav/MonavConfigWidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MonavConfigWidget)
en: Monav Configuration
ro: Configuraţie Monav

note: i18n: file: src/plugins/runner/monav/MonavConfigWidget.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Transport Type:
ro: Tip Transport:

note: i18n: file: src/plugins/runner/monav/MonavConfigWidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_transportTypeComboBox)
en: Any
ro: Orice

note: i18n: file: src/plugins/runner/monav/MonavConfigWidget.ui:79 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Manage Maps
ro: Creez hartă

note: i18n: file: src/plugins/runner/monav/MonavConfigWidget.ui:108 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Install New
ro: Instalează nou

note: i18n: file: src/plugins/runner/monav/MonavConfigWidget.ui:145 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_regionLabel)
en: Download Variant
ro: Descărcare variantă

note: i18n: file: src/plugins/runner/monav/MonavConfigWidget.ui:159 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_installButton)
en: Install
ro: Instalează

note: i18n: file: src/plugins/runner/monav/MonavConfigWidget.ui:187 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_progressLabel)
en: Nothing to do.
ro: Nimic de făcut.

note: i18n: file: src/plugins/runner/monav/MonavConfigWidget.ui:210 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancelButton)
en: Abort
ro: Opreşte

note: i18n: file: src/plasmoid/worldclockConfig.ui:35 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, worldclockConfig)
en: Worldclock Applet Configuration
ro: Worldclock Applet de configurare

note: i18n: file: src/plasmoid/worldclockConfig.ui:51 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Map Display
ro: Afişare hartă

note: i18n: file: src/plasmoid/worldclockConfig.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Projection:
ro: Proiecţie

note: i18n: file: src/plasmoid/worldclockConfig.ui:68 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, projection)
en: Equirectangular
ro: Echirectangular

note: i18n: file: src/plasmoid/worldclockConfig.ui:95 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, longitudeButton)
en: Center map on longitude:
ro: Centru Hartă Longitudine

note: i18n: file: src/plasmoid/worldclockConfig.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, daylightButton)
en: Center map on daylight
ro: Centru hartă în lumina zilei

note: i18n: file: src/plasmoid/worldclockConfig.ui:134 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showdate)
en: Show date
ro: Afişare dată

note: i18n: file: src/plasmoid/worldclockConfig.ui:174 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zones
ro: Fusuri orare

note: i18n: file: src/plasmoid/worldclockConfig.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, customTz)
en: Use custom timezone selection
ro: Utilizarea fusului orar personalizat

note: i18n: file: src/marble.kcfg:55 i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
ro: Data şi ora de ceas Marble

note: i18n: file: src/marble.kcfg:58 i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
ro: Viteza ceasului Marble

note: i18n: file: src/marble.kcfg:84 i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
ro: Unitatea aleasă pentru măsura distanţelor.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:92 i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
ro: Unitatea aleasă pentru măsura unghiurilor.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:101 i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
ro: Calitatea la care este desenată o hartă statică.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:112 i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
ro: Calitatea la care este desenată o hartă animată.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:123 i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The graphics system that is used by Qt to render the graphics.
ro: Sistemul grafic care este utilizat de Qt pentru a face grafice.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:132 i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
ro: Localizarea etichetelor.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:141 i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
ro: Fontul general utilizat pe hartă.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:158 i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
ro: Comportamentul de axa al planetei pe glisarea mouse-ului.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:166 i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
ro: Locaţia este afişată la pornire cererii.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:174 i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
ro: Afişează animaţie în timpul călătoriei la ţintă.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:178 i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
ro: Aplicaţie externă editor OpenStreetMap

note: i18n: file: src/marble.kcfg:183 i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
ro: Cache pentru gresie rezervate în memoria fizică.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:189 i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
ro: Spatiul maxim de pe hard disk care poate fi utilizat pentru a stoca dale.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:195 i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
ro: URL pentru serverul proxy.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:199 i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
ro: Port pentru serverul proxy.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:205 i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
ro: Utilizator pentru autorizare.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:208 i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
ro: Parola pentru autrizare.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:211 i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
ro: Tipul proxy-ului este HTTP

note: i18n: file: src/marble.kcfg:222 i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
ro: Tipul proxy-ului este Socks5

note: i18n: file: src/marble.kcfg:226 i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
ro: Proxy-ul necesită Autentificare

note: i18n: file: src/marble.kcfg:232 i18n: ectx: label, entry (pluginNameId), group (Plugins)
en: Name Ids of plugins.
ro: Id-uri Numele de plugin-uri.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:235 i18n: ectx: label, entry (pluginEnabled), group (Plugins)
en: List of toggles for enabling plugins.
ro: Lista de comută pentru a permite plugin-uri.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:238 i18n: ectx: label, entry (pluginVisible), group (Plugins)
en: List of toggles for making plugins visible.
ro: Lista de comută plugin-uri pentru a face vizibile.

note: i18n: file: src/marble.kcfg:241 i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
ro: Urmărire poziţia plugin folosit pentru a determina locaţia curentă

note: i18n: file: src/marble_part.rc:6 i18n: ectx: Menu (file) i18n: file: src/marbleui.rc:5
en: &File
ro: &Fişier

note: i18n: file: src/marble_part.rc:19 i18n: ectx: Menu (edit) i18n: file: src/marbleui.rc:14
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: file: src/marble_part.rc:24 i18n: ectx: Menu (view) i18n: file: src/marbleui.rc:18
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: file: src/marble_part.rc:31 i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
ro: &Casete informative

note: i18n: file: src/marble_part.rc:37 i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
ro: &Servicii online

note: i18n: file: src/marble_part.rc:48 i18n: ectx: Menu (settings) i18n: file: src/marbleui.rc:30
en: &Settings
ro: &Setări

note: i18n: file: src/marble_part.rc:58 i18n: ectx: Menu (bookmarks) i18n: file: src/marbleui.rc:28
en: &Bookmarks
ro: &Marcaje

note: i18n: file: src/marble_part.rc:68 i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: file: src/marbleui.rc:35
en: Main Toolbar
ro: Bară de unelte principală

note: i18n: file: src/marble_part.rc:81 i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
ro: Editează bara de unelte

note: i18n: file: examples/example1.ui:53 i18n: ectx: property (toolTip), widget (Marble::MarbleWidget, MarbleWidget) i18n: file: examples/example2.ui:43
en: The Earth
ro: PămÎntul

note: i18n: file: examples/example1.ui:56 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Marble::MarbleWidget, MarbleWidget) i18n: file: examples/example2.ui:46
en: The Marble widget displays a virtual globe.
ro: Widgetul Marble afişează un glob terestru virtual

note: i18n: file: examples/example2.ui:33 i18n: ectx: property (toolTip), widget (Marble::MarbleNavigator, MarbleNavigator)
en: Navigation Control
ro: Control al navigării

note: i18n: file: examples/example2.ui:36 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Marble::MarbleNavigator, MarbleNavigator)
en: Use this control to navigate.
ro: Foloseşte acest reglaj pentru a naviga.

note: i18n: file: examples/example2.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show places
ro: Arată localităţi

note: i18n: file: examples/example2.ui:67 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_5)
en: Show relief
ro: Afişează relieful

note: i18n: file: examples/example2.ui:77 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: Show scale bar
ro: Arată bara de măsură

note: i18n: file: examples/example2.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_9)
en: Show borders
ro: Arată graniţe

note: i18n: file: examples/example2.ui:97 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_7)
en: Show ice / snow
ro: Afişează gheaţa / zăpada

note: i18n: file: examples/example2.ui:107 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_4)
en: Show compass
ro: Afişează compasul

note: i18n: file: examples/example2.ui:117 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Show grid
ro: Arată grilaj

note: i18n: file: examples/example2.ui:127 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_8)
en: Show rivers / lakes
ro: Arată rîurile / lacurile

note: i18n: file: examples/example2.ui:137 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_6)
en: Show elevation model
ro: Arată modelul de elevaţie

note: i18n: file: examples/example2.ui:166 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Coordinates:
ro: Coordonate:
